Rus basını: Hafter, Libya’dan Türkiye’ye petrol taşıyan gemileri engelledi

Rusya basını, General Hafter’in Türkiye’nin ilgilendiği petrol yatakları zengin bölgeyi kontrol altına aldığını, bu adımın Ankara'nın desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin zayıflattığını öne sürdü.

KRONOS 11 Haziran 2020 DÜNYA

General Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu’na ait hava güçlerinin Libya’nın güney batısında büyük petrol yataklarının olduğu Şarara’yı aldığı, yakın zamana kadar bu bölgedeki petrolün Trablus’a getirilip Türk tankerlerine doldurulup ülkeden çıkarıldiği iddia edildi.

Freenews‘de yer alan haberde, Türkiye tarafından desteklenen Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve Fayez Sarrac’ın artık güçsüz ve Ankara’nın yardımı olmadan kıpırdayacak durumda olmadığı öne sürülerek “Sarrac, bu yüzden Sirte şehrinin geri alınmasını talep ediyor. Sirte ele geçirilirse kendini güvende olacağını düşünüyor” denildi.

Bölgedeki petrolün Trablus’tan tankerlerle Türkiye’ye götürüldüğü iddialarının da yer aldığı haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Libya’da durum gittikçe karmaşık hale geliyor. Türkiye tarafından desteklenen Ulusal Mutabakat Hükümeti Ankara’nın İdlip’ten getirdiği Suriye savaşçıları sayesinde Sirte şehrini ele geçirmeye çalışıyor. Ancak UMH güçleri General Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu hava güçleri tarafından dağıtılıyor. Son günlerde yoğunlaşan bombardıman sonucu, Sarrac günde yaklaşık 80 savaşçısını kaybetti. Türkiye’nin Libya’nın Kuzey batısındaki alanı uçuşlara kapatma planı başarısız oldu. Fakat Hafter ordusunun en büyük kazanımı bu değil; Libya Ulusal Ordusu ülkenin Güney batısındaki büyük petrol yataklarının olduğu Şarara’yı da aldı. Bu bölgedeki petrol, Trablusa getirilip, yabancılara, özellikle de Türk tankerlerine dolduruluyor.”

LİBYA HAVA SAHASINDA TÜRK HAVA KUVVETLERİ HAREKETLİLİĞİ

DefenceTurk’ün haberine göre ise Türk Hava Kuvvetleri bağlı nakliye uçakları Misrata’ya uçuş gerçekleştirmeye devam ediyor. Watya Hava Üssünün UMH tarafından kontrol edilmesinden sonra Türkiye ile Libya arasında adeta hava köprüsü oluşturulduğu belirtilirken, 11 Haziran 2020’de yaşanan yoğun hava trafiğinde Türk Hava Kuvvetleri bağlısı nakliye uçaklarının Misrata’ya iniş yaptığının gözlemlendiği, E7T Barış Kartalı ve F-16 savaş uçaklarının da bölgede olduğu ifade edildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com