Ermenistan eski Cumhurbaşkanı’nın ‘yolsuzluk’ kefaletini Rus işadamları ödedi

Ermenistan eski Cumhurbaşkanı Koçaryan, anayasal düzeni ihlal ve yolsuzluk suçlanmasıyla yargılandığı davada, Rus işadamları kefaletini ödediği için artık tutuksuz yargılancak. Kanlı 1 Mart olayları sonrası tutuklanan Koçaryan’ın Temmuz’daki duruşması öncesinde Paşinyan hükümeti yargıda değişiklikler yapmaya hazırlanıyor.

KRONOS 24 Haziran 2020 DÜNYA

Ermenistan eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, 1 yılı aşkın süredir tutuklu kaldıktan sonra mahkemenin belirlediği 4,1 milyon dolarlık kefaleti ödediği için serbest bırakıldı. Koçaryan, 1 Mart 2008’de başkent Erivan’da “seçim sonuçlarına hile karıştığı” gerekçesiyle yapılan protesto eylemini dağıtmak için polise emir vermek ve anayasal düzeni ihlalle suçlanıyor. Koçaryan’ın yargılandığı anayasayı ihlal davasında, eski genelkurmay başkanı ve iki emekli general da yargılanıyor.

Koçaryan’ın kefaletle serbest bırakılması kararı nedeniyle bazı çevreler hakimi taraflı olmakla suçlarken savcılar karara itiraz etmeye hazırlanıyor. 7 Temmuz’da yapılacak duruşmadan önce, Paşinyan hükümeti yargı sistemindeki değişiklikler için meclis oylamasına gidecek.

Koçaryan’ın polis şiddeti ve orantısız güç kullanımı ile bastırdığı çatışmada 8 gösterici ve 2 polis hayatını kaybetmiş ve 250 sivil yaralanmıştı. Gösterici temsilcileri arasında halen başbakan olan Nikol Paşinyan da vardı.

ERMENİSTAN TARİHİNDEKİ EN YÜKSEK KEFALET: 4.1 MİLYON DOLAR

Bağımsız Ermenistan tarihinin en yüksek (4.1 milyon dolarlık) kefalet miktarı ile serbest bırakılan Koçaryan için ödemeyi  4 Rus ve Rusyalı Ermeni iş adamının yaptığı  belirtise de Ermenistan kamuoyunda eski Cumhurbaşkanı’nın daha yüksek meblağları ödeyebilecek serveti olduğu inancı mevcut.

HAKİM KARARINA PROTESTO

Erivan Temyiz Mahkemesi, sert tartışmaların ardından Koçaryan’a kefalet hakkı tanıması yargının devrimden sonra özgürleşemediği ve eski oligarşik çevrelerin egemenliği altında olduğu iddialarını gündeme getirdi.

Kararın ardından Başbakan Paşinyan’ın destekçilerini mahkeme binası önünde eylem yaptı. Eylemcilerin büyük kısmının “Kanlı 1 Mayıs’da” yakınlarını kaybedenler ve Ermenistan halk devrimini destekleyenler olduğu belirtiliyor.

NİSAN’DAN SONRA CEZAEVİNDE DÖNMEDİ

65 yaşındaki Koçaryan,  geçirdiği ameliyatın sonrası İzmirlian Hastanesi’de kalmış, koronavirüs (Covid-19) pandemisi şartlarında cezaevine dönmesine avukatların itirazı da haklı bulunmuştu.

Koçaryan, serbest bırakılmasından kısa süre sonra Facebook sayfasında evinin bahçesinden bir fotoğrafı “Sonunda evimdeyim” notu ile paylaştı.

https://www.facebook.com/presidentrobertkocharyan/photos/a.238995933425451/603516910306683/?type=3&theater

PAŞİNYAN’IN “KAN DAVASI”

1998-2008 yılları arasında cumhurbaşkanı olarak görev yapan Koçaryan, hakkındaki suçlamalarıın Başbakan Paşinyan’ın güttüğü siyasi kan davasından kaynaklandığını iddia ediyor.

Paşinyan, 2 yıl önce halk devrimi ile Koçaryan’ın halefi Serj Sarkisyan’ koltuğundan etmiş, böylece “Koçaryan-Sarkisyan döneminin kapattığını ve şeffaf-demokratik bir Ermenistan” döneminin başladığını açıklamıştı.

ERMENİSTAN’DA YARGI DEVRİMİ

Paşinyan yargıda şeffaflığı sağlamak için bir “Yargı Devrimi” yapılması ve geçiş mahkemeleri kurulması gerektiğini açıklamış, öneri Koçaryan ve Sarkisyan’a yakın çevrelerce “Yargıya antidemokratik müdahale” olarak yorumlanmıştı.

MECLİS YARGI DEĞİŞİKLİĞİ PAKETİNİ OYLAMAYA BAŞLADI

Koçaryan aleyhindeki darbe davasının 7 Temmuz’da başlaması beklenirken, Ermenistan Parlamentosu yargı sisteminde değişikliler  getiren düzenlemeleri oylamaya başladı.

Koçaryan’ın avukatları değişikliklerin siyasi olduğunu ve  eski cumhurbaşkanını mahkum etmek için yapıldığını iddia ediyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com