Rus milyarder, iki oğlunu meteliksiz bıraktı

Rusya'nın en zengin işadamı olan Aleksey Mordaşov "devamsızlık" yaptığı için üniversiteden atılan 21 yaşındaki oğlu Nikita ile diğer oğlu Kirill'e verdiği hisseleri geri aldı.

KRONOS 30 Aralık 2021 EKONOMİ

Aleksey Mordaşov

29,2 milyar dolarlık şahsi servetiyle Forbes listesinde “Rusya’nın en zengin işadamı” unvanını elinde bulunduran Aleksey Mordaşov iki oğlunu meteliksiz bıraktı.

56 yaşındaki işadamının oğlu Nikita Mordaşov geçen yaz Rusya’nın muteber üniversitelerinden Moskova Yüksek Ekonomi Okulu’ndan derslere devam etmediği için atılmıştı. “Hayat dersi alsın.” diyen Aleksey Mordaşov, oğlunu askere yollamıştı.

Üniversiteden atılmadan önce Dünya Ekonomisi ve Dünya Siyaseti Fakültesi’nde eğitim alan Nikita Mordaşov’un sadece bir yıl devam ettiği eğitim boyunca 10 üzerinden ancak 2,6’lık ortalama tutturabildiği belirtilmişti.

Baba Mordaşov, çocuklarının önce hayat tecrübesi kazandıktan sonra kendi şirketinde yönetime geçebileceklerini söylemişti. Hatta bu maksatla ilk hisse taksimatını da yapmıştı.

DİĞER OĞLUNA DEVRETTİĞİ HİSSELERİ DE GERİ ALDI

Ancak “operasyon” sonrası Aleksey Mordaşov’un diğer oğlu Kirill Modaşov, altın üreticisi Nordgold ve tur operatörü TUI’de kardeşine ait hisselere sahip olmuştu. Askere giden Nikita Mordaşov’un, “KN-Holding” şirketindeki yüzde 50 hisselerini Kirill Mordaşov’a devretttiği bildirilmişti.

Daha önce iki kardeş şirkette yüzde 50’şer hisseye sahipti.  Türkrus sitesinin haberine göre, Mordaşov ikinci oğluyla da köprüleri attı.


 

Interfax ajansı, altın madenciliği şirketi Nordgold’un kontrolünü ve tur operatörü TUI’nin hissesini oğlundan geri alarak, holdingde tüm kontrolü yeniden ele aldığını kaydetti.

Mordaşov ailesi, uluslararası tur operatörü TUI AG’nin yüzde 34’üne ve Nordgold’un tamamına sahip.

Milyarder Mordaşov yedi çocuk babası.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com