Rus Sputnik V aşısının Faz-3 sonuçları açıklandı: Yüzde 91.6 etkili

Rusya'nın altı ay önce kullanıma izin verdiği Sputnik-V aşısının üçüncü faz klinik deneylerinin ara sonuçları açıklandı. Aşının yüzde 91,6 oranında etkili olduğu belirtildi.

KRONOS 02 Şubat 2021 DÜNYA

Rus Sputnik V aşısı.

Rus aşısı Sputnik-V’nin üçüncü faz klinik deneylerinin ara sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre, aşı yüzde 91,6 oranında etkili.

Üçüncü faz klinik deneyleri tamamlanmadan Rusya dışında 15 ülkede daha kullanıma girdiği için eleştirilen Rus koronavirüs aşısı Sputnik-V’ye ilişkin yeni veriler tıp dergisi The Lancet’te yayımlandı. Üçüncü faz deneylerin ara sonuçlarının yer aldığı makaleye göre, Sputnik-V koronavirüse karşı yüzde 91,6 oranında koruma sağlıyor.

20 bin gönüllünün katıldığı kilinik deneylerin ara sonuçlarının, aşıya ilişkin daha önce açıklanan verilerle de örtüştüğü bildirildi. Bu sonuçlara göre Sputnik V koronavirüse karşı mRNA teknolojisiyle üretilen Modern ve Biontech/Pfizer ile neredeyse aynı, AstraZeneca’dan ise daha fazla koruma sağlıyor.

 


 

Sputnik-V’nin ağır yan etkilerinin nadiren görüldüğü, aşının çoğu gönüllüde hafif ve orta dereceli yan etkilere yol açtığı, birçok kişinin grip benzeri şikayetler ve aşının yapıldığı kolda ağrı gibi şikayetleri bildirdiğine dikkat çekildi.

Rusya, aşıya yaklaşık 6 ay önce kullanım izni vermişti. Rusya’nın Sputnik-V aşısına üçüncü faz klinik deneylerin sonuçları alınmadan kullanım onayı vermesi tepki çekmişti. Rus araştırmacılar, klinik deneylerin ilk sonuçlarını Eylül ayında The Lancet dergisinde yayımlamıştı, ancak aşının “çok hızlı geliştirildiği ve sürecin şeffaf işlemediği” gibi eleştiriler gündeme gelmişti.

 

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com