Rus vekil Panina: Erdoğan “Arap Baharından” ders almadı

Rusya Duması milletvekili, Uluslararası Siyasi ve Ekonomik Stratejiler Merkezi Müdürü Elena Panina: Türkiye'nin Arap işlerine müdahalesinin sonuçları Ankara için pek iyi olmadı. Görünüşe göre Erdoğan bu hikayeden ders almamış.

KRONOS 10 Haziran 2020 DÜNYA

Rusya Duması (parlamento) milletvekili, Uluslararası Siyasi ve Ekonomik Stratejiler Merkezi Müdürü Elena Panina, Erdoğan’ın Arap Bahar’ından ders almadığını, aynı hataları Libya’da yapmasının yanlış olacağını söyledi.

Türkiye’nin “Libya’da Halife Hafter çözüm sürecinin dışına atılabilir.” açıklamasını değerlendiren Panina, Türkiye’nin ABD ile kapalı kapılar ardında sahadan Halife Hafter’i çekmek için uğraştığını bildiklerini belirtti.

“SURİYE’DE OLDUĞU GİBİ LİBYA’DA DA PETROL İSTİYOR”

Erdoğan’ın Amerikalı ortakları için Rusya’yı barış sürecinden uzaklaştırmak istediğini, bunun için Halife Hafter’i sürecin dışında bırakmaya çalıştığını öne süren Panina, “Suriye’nin petrol bölgelerinin işgaline benzer bir şekilde Libya petrolünün kontrolünü ele geçirmek istiyorlar” dedi.

Türkiye’nin Libya’daki iç savaşı sona erdirmek ve ülkeyi barışçıl bir hayata döndürmek gibi konular ile hiç ilgilenmediğini kaydeden Rus vekil Panina, Türkiye’nin Libya’da yaşanan gelişmeleri doğru okumadığını savunarak Hafter’in büyük bir desteğe sahip olduğunu iddia etti.

“OSMANLICILIK ERDOĞAN’A KAZANDIRMADI”

Panina sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kaddafi’nin devrilmesinden sonra kurulan rejimlerle uzlaşmak istemeyen Libya toplumunun önemli bir parçası Hafter’i destekliyor. Çoğu Arap ülkesi de Haftir’in yanında. Hafter’in muhalifleri onu tek başlarına yenemeyeceklerini bildikleri için Türkiye’nin doğrudan müdahale etmesini istiyorlar.Bu Türkiye’nin lehine değil.

“ERDOĞAN ARAP BAHARINDAN DERS ALMAMIŞ”

2011’de Arap baharı başladığında, Erdoğan’ın bir tür yeni Osmanlı İmparatorluğu yaratmayı planladı, ancak Türkiye’nin Arap işlerine müdahalesinin sonuçları Ankara için pek iyi olmadı. Görünüşe göre Erdoğan bu hikayeden ders almamış.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com