Rusya, Türkiye üzerinden Suriye’ye yapılacak ‘insanı yardımları’ veto etti

Rusya, Türkiye üzerinden Suriye'ye yapılacak insanı yardımların 12 ay uzatılmasına ilişkin BMGK kararını veto etti. Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye insani yardımların yapılmasına izin veren mekanizmanın görev süresi 10 Temmuz'da dolacaktı.

Zafer YILMAZ 08 Temmuz 2022 DÜNYA

Rusya, Türkiye’nin Cilvegözü Sınır Kapısı üzerinden, Suriye’ye insani yardımların yapılmasına imkân tanıyan mekanizmanın süresinin uzatılmasını veto etti. Çin ise çekimser kaldı.

BM Güvenlik Konseyi, Rusya ile yapılan pazarlıkların ardından Norveç ve İrlanda tarafından sunulan ve Suriye’ye sınır ötesi insani yardım mekanizmasının görev süresinin bir yıl uzatılmasına yönelik kararı oyladı.

NTV’nin aktardığına göre, karara 15 üyeli konseyde 13 ülke destek verirken, Rusya kararı veto etti, Çin ise çekimser oy kullandı.

BMGK’de bir tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden en az 9’unun lehte oy vermesi, daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’dan da herhangi birinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor.

BM Güvenlik Konseyi 10 Temmuz’da aksi yönde bir karar alamazsa, Suriye’ye uluslararası insani yardımların gönderildiği Cilvegözü Sınır Kapısı kullanılamayacak ve ülkenin kuzeybatısında 4 milyondan fazla kişi açlık riskiyle karşı karşıya kalacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com