Rusya, Ukrayna sınırına yığdığı askeri birlikleri geri çekiyor

Rusya Savunma Bakanı, Rus askeri birliklerinin yürüttüğü tatbikatın sona erdirdiğini Ukrayna sınırı ve Kırım'da bulunan birliklerin geri çekileceğini açıkladı.

KRONOS 23 Nisan 2021 DÜNYA

Rusya askerleri

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şovgu, Ukrayna sınırına ve Kırım’a yaptıkları askeri yığınağı sona erdirerek birliklere kışlalarına geri dönmeleri emri verdiğini açıkladı.

Daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e kendisiyle çatışma bölgesinde biraraya gelmesi ve tatbikatları sona erdirme çağrısında bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky ihtiyatlı olmakla birlikte kararı memnuniyetle karşıladığını, asker sayısının azalmasının tansiyonu düşüreceğini belirtti.

Avrupa Birliği tarafından yapılan tahminlere göre Rusya, Ukrayna sınırı ve 2014’de ilhak ettiği Kırım’a 100 binden fazla asker yığmış durumdaydı.

Rusya Savunma Bakanı, Kırım’da bulunduğu sırada yaptığı açıklamada, denetimlerin amaçlarına ulaştığını, askeri birliklerin ülke güvenliğini sağlama becerisi gösterdiğini, bu nedenle tatbikatları sona erdirmeye karar verdiğini ilan ederek, birliklerin bugünden itibaren 1 Mayıs’a kadar kışlalarına dönüşünü başlatma talimatı verdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com