Rusya, Ukrayna’da altı şehri vurdu! Kiev’de çocuk hastanesini bombaladı

Rusya, iki yıl önce başlattığı Ukrayna'yı işgalinden bu yana başkent Kiev'e ve beş şehre en büyük hava saldırısını düzenledi. Kiev'de hedef çocuk hastanesi oldu.

KRONOS 08 Temmuz 2024 DÜNYA

Ukraynalı yetkililer, Rus güçlerinin Kiev ve diğer Ukrayna şehirlerine füze yağdırdığını, ülke genelinde en az 20 kişinin öldüğünü ve önemli bir çocuk hastanesinin vurulduğunu duyurdu.

Rus birliklerinin, Kinzhal füzelerinin de yer aldığı, Kiev’e yönelik büyük bir füze saldırısı düzenlediği, bunun sonucunda can kaybı ve büyük hasar meydana geldiği bildirildi.

Askeri yönetim başkanı Sergiy Popko, Kiev’i hedef alan Rus füze saldırılarında en az yedi kişinin öldüğünün bildirildiğini söyledi.

NTV’de yer alan habere göre Popko, “Bu dakika itibariyle yedi kişinin öldüğü bildirildi. Bilgiler güncelleniyor,” açıklamasında bulundu. Başkentte ayrıca en az 25 kişinin yaralandığı aktarıldı.

SON İKİ YILIN EN KÖTÜ SALDIRILARINDAN BİRİ

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, Ukrayna’nın başkentine düzenlenen saldırının, Moskova’nın iki yıldır süren geniş çaplı işgali sırasındaki en kötü saldırılardan biri olduğunu söyledi.

Saldırılar sırasında bir çocuk hastanesinin hasar görmesinin ardından açıklama yapan Kliçko, “Bu en kötü saldırılardan biri. Gördüğünüz gibi burası bir çocuk hastanesi,” dedi.

EN AZ 20 KİŞİ ÖLDÜ

Krivyi Rih Belediye Başkanı Oleksandr Vilkul ise, Rusya’nın Ukrayna’nın Krivyi Rih kentine yönelik saldırılarında pazartesi günü en az 20 kişinin öldüğünü ve 31 kişinin de yaralandığını söyledi.

Vilkul, “20 kişi öldü, 10’u ağır olmak üzere 31 yaralı hastanede. Tüm acil durum, kamu hizmeti ve tıbbi birimler çalışıyor” açıklamasında bulundu.

“BİR KEZ DAHA KİTLESEL OLARAK SALDIRDI”

Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rus güçlerinin Ukrayna’nın çeşitli şehirlerini hedef alan düzinelerce füze fırlattığını ve başkentin gündüz vakti nadir görülen bir hava saldırısıyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Zelenski açıklamasında, “Rusya bir kez daha Ukrayna’ya füzelerle kitlesel olarak saldırdı. Farklı şehirler: Kiev, Dnipro, Krivyi Rih, Slovyansk, Kramatorsk. Çeşitli tiplerde 40’tan fazla füze. Konutlar, altyapı ve bir çocuk hastanesi hasar gördü” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com