Rusya: Türkiye, Libya’ya gönderdiği cihatçıları gizlemenin yollarını arıyor

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin kontrolu altındaki bölgelerde ek “geçiş noktaları” koyacağını açıklaması, Rus güvenlik uzmanları tarafından "Türkiye’nin gönderdiği cihatçıları gizleme amaçlı bir adım" olarak yorumlandı.

KRONOS 25 Haziran 2020 DÜNYA

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), kontrolu altındaki bölgelere ek “geçiş noktaları” koyacaklarını açıkladı. İçişleri Bakanı Fethi Başağa, adımın hedefinin “vatandaşların güvenliğini korumak, kamu ve özel mülkiyeti güvence altına almak” olduğunu söyledi. Rus analistler ise, “yabancı güçlerin onayı” ile atılan bu adımın, halkın UMH’nin kontrolü altındaki bölgelerden kaçmasını durdurmak, daha da önemlisi Türkiye’nin Suriye’den transfer ettiği cihatçı askerlerin gizlenmesi için atıldığını iddia etti.

KARAR BM RAPORUNUN ARDINDAN GELDİ

Al-Saraji ve Al-Svan bölgeleri başta olmak üzere giriş çıkışların kontrol edilmesi için ek 4 kontrol noktası açılması Rus medyasında farklı yorumlara sebep oldu. Kontrol noktalarının Birleşmiş Milletler’in “bölgeden kaçmak isteyenlerin sayısı çoğaldı” şeklindeki Libya raporunun yayınlanmasının hemen ardından gelmesi “manidar ” bulundu.

UMH YABANCI GÜÇLERDEN GARANTİLER ALDI

Rusya Bilimler Akademisi’nden Konstantin Sokolov’a göre, UMH yetkilileri tarafından ek kontrol noktalarının yerleştirilmesi sadece sivillerin kitlesel göçünü önlemeyi değil, aynı zamanda sivillerin hareketlerini de kısıtlamayı amaçlıyor. “Doğru bilgi yokluğunda gerçekleri analiz etmek mümkün değil ancak hedef ve sonuçlar analiz edilebiliriz” diyen Sokolov, Trablus’taki “hükümetin” büyük ihtimalle yabancı güçlerden bazı garantiler aldığını iddia etti.

TÜRKİYE DESTEKLİ GÜÇLERİ GİZLEMEK İÇİN YAPILDI

Benzer bir görüş de, Rus Uçaksavar Füze Kuvvetleri eski komutanı ve askeri uzman Sergei Khatil tarafından dile getirildi. Khatil, Libya’da vatandaşlarının hareketine getirilen kısıtlamaların, çoğunlukla Türk makamları tarafından UMH’yi desteklemek için İdlib’den transfer edilen yüzlerce paralı asker hakkındaki verileri gizlemeyi amaçladığı belirtti. Khatil, “Bu önlemler, Türkiye tarafından finanse edilen Suriyeli militanlarla ilgili bilgilerin veri ve raporlara yansımasını önlemek için alınıyor.” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com