‘Rusya’nın, Moskova saldırısına yanıtı aşırı şiddet olacak’

BBC News’e konuşan Rusya uzmanı Matthew Sussex, Rusya’nın Moskova saldırısına yanıtının ‘aşırı şiddet’ olacağını söyledi: “Belki de saldırıları kimin gerçekleştirdiği o kadar önemli değildir, belki de Rus hükümetinin kimi suçlamaya ve kime tepki göstereceğine karar verdiği önemlidir.”

KRONOS 23 Mart 2024 DÜNYA

Rusya’nın başkenti Moskova’da Crocus City Hall isimli konser salonunda düzenlenen saldırıda resmi kaynakların verdiği bilgilere göre 3’ü çocuk en az  115 kişi hayatını kaybetti, 140 yaralı olduğu bildirildi. Ölü sayının artmasından endişe edilen salaldırıyı IŞİD-H (IŞİD-Horasan) üstlendi. Saldırıyla bağlantılı olarak 11 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

IŞİD-H’nin 2014 yılında Afganistan’ın doğusunda ortaya çıktığı ve ülke içinde de saldırılarda bulunduğu biliniyor. Öte yandan, Avustralya’nın ABC Net haber sitesinin de işaret ettiği üzere, IŞİD, geçmişte kendisinin düzenlemediği saldırıları da kendisinin yaptığını açıklamıştı. Fakat IŞİD’in açıklaması, ABD istihbarat kaynaklarının açıklamalarıyla da örtüştü.

IŞİD-H, RUSYA’YI SUÇ ORTAĞI OLARAK GÖRÜYOR

Soufan Center isimli bağımsız dış politika araştırma merkezinden Colin Clarke, IŞİD-H’nin özellikle son 2 yıldır Rusya’ya odaklandığını ve sık sık Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i eleştirdiğini anlattı. Washington merkezli Wilson Merkezi’nden Michael Kugelman’a göre ise IŞİD-H, Rusya’yı ‘Müslümanlara yönelik baskıda bir suç ortağı’ olarak görüyor. Kugelman, örgütün bazı üyelerinin Orta Asyalı olduğuna ve Moskova’ya yönelik kendi şikayetleri olduğuna işaret ediyor.

RUSYA: HEPSİ BULUNMALI YOK EDİLMELİ 

Rusya’nın eski devlet başkanlarından olan Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Telegram kanalından dün akşam yaptığı açıklamada, hem saldırıyı düzenleyenlerin hem de saldırının arkasında olan, onu planlayan kişilerin ‘yakalanıp öldürülmesini’ istedi. Medvedev, “Hepsi bulunmalı ve terörist olarak acımasızca yok edilmeli” diye konuştu. Putin’e yakın isimlerden Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev de ‘konser saldırısından sorumlu olanların cezalandırılacağını’ söyledi.


‘RUSYA’NIN SALDIYA YANITI AŞIRI ŞİDDET OLACAK’ 

Rusya’nın bu saldırıya nasıl bir tepki vereceği de merak konusu oldu. Medvedev, açıklamasında, “Ölüme ölüm” derken, BBC News’e konuşan Rusya uzmanı Matthew Sussex, Rusya’nın bu saldırıya yanıtının ‘aşırı şiddet’ olacağı görüşünde. Buna örnek olarak 2002 yılındaki Moskova tiyatrosu ve 2004 yılındaki Beslan okul saldırılarına atıfta bulunan Sussex, “Belki de saldırıları kimin gerçekleştirdiği o kadar önemli değildir; belki de Rus hükümetinin kimi suçlamaya ve kime tepki göstereceğine karar verdiği önemlidir” iddiasında bulundu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com