“Rüzgâr Gibi Geçti”: Satışları patladı

HBO Max, Rüzgar Gibi Geçti filmini, içerisinde bulunan kölelik tasvirleri nedeniyle yayın platformunun listesinden çıkarttı. Filmin, iki diskten oluşan 70. yılına özel DVD'si, Amazon'da en çok satanlar listesinin zirvesine oturdu bir anda.

KRONOS 12 Haziran 2020 KÜLTÜR

Mayıs ayında açılan dijital dizi-film izleme platformu HBO Max, platformunda yayınlanan Rüzgar Gibi Geçti (Gone With The Wind) filmini, içerisinde bulunan kölelik tasvirleri nedeniyle yayın platformunun listesinden çıkarttı.

Beyazperde’nin aktardığı habere göre, HBO Max’in bir üst şirketi olan WarnerMedia’nın yaptığı resmi açıklamada, “Rüzgar Gibi Geçti, kendi zamanının bir ürünü ve maalesef ki o zamanların Amerikan toplumunda yaygın olan etnik ve ırksal yargılamalara sahip. Bu ırkçı tasvirler o zamanlar yanlıştı, günümüzde de yanlış. Açıklama yapmadan bu başlığı yukarıda tutmamızın ve tasvirleri kınamakla yetinmemizin sorumsuzca olacağını düşündük. Bu tasvirler kesinlikle WarnerMedia’nın değerlerinin karşısında” ifadeleri yer aldı.

IRKÇILIK İÇEREN TASVİRLER

Aynı isimli romandan uyarlanan 1939 tarihli filmin yayından kaldırılmasının sebebi, siyah karakterlere yaklaşımı nedeniyle ırkçılıkla eleştirilmesi. 1939 yapımı film, Georgia’nın kırsal kesiminde dönemin ırkçılığını içeren birçok durumu tasvir ediyor. Köleliğin devam ettiği o dönemler, siyahlar için en zorlu dönemleri içeriyordu.


ARŞİVDEN KALDIRILDI, AMAZON’DA SATIŞLARI PATLADI

Öte yandan, bu şekilde yeniden gündeme gelince bir ilgi patlaması yaşandı. Filmin, iki diskten oluşan 70. yılına özel DVD’si, Amazon’da en çok satanlar listesinin zirvesine oturdu bir anda.

Rüzgâr Gibi Geçti, iTunes’ta da ABD’de en çok talep gören 5. film olarak listeye girdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com