Sabahat Tuncel’e ‘SADAT’ cezası: 50 bin TL tazminat

Cezaevindeki Kürt siyasetçi Sabahat Tuncel’e ‘SADAT’a hakaret’ ettiği iddiasıyla açılan davada 50 bin liralık tazminata karar verildi.

KRONOS 10 Ekim 2023 GÜNDEM

Eski HDP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, Lice’de 34 köylüye yönelik tehditlerle ilgili yetkililere çağrı yaptığı açıklamasında ‘SADAT’a hakaret ettiği’ gerekçesiyle 50 bin liralık tazminata mahkum edildi.

SADAT, Kobani davası kapsamında tutuklu bulunan Tuncel’e açtığı tazminat davasını kazandı.

Davanın sonucuna dair açıklama yapan SADAT, “Eski HDP Milletvekili Sabahat TUNCEL’in şirketimizin kişilik haklarına yönelik saldırıları sebebiyle Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığımız 50.000 Türk Lirası değerindeki Manevi Tazminat davası Mahkeme tarafından kabul edilmiş, Sebahat TUNCEL’in şirketimize iftira attığı, Mahkeme kararıyla tescillenmiştir” denildi.

SADAT MİLLETVEKİLLERİNE AÇTIĞI DAVALARI BİR BİR KAZANIYOR

SADAT, daha önce de kapısına dayanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eski HDP Milletvekili Hüda Kaya’ya açtığı tazminat davalarını kazanmıştı. Kaya’ya açtığı dava, Meclis’e sunulan bir soru önergesiyle ilgiliydi.

NE OLMUŞTU?

SADAT, Sebahat Tuncel’in 2016 yılındaki bir konuşmasını yargıya taşımıştı.

Tuncel, Lice’deki operasyonlarda gözaltına alınan 34 köylünün bir birim tarafından ölümle tehdit edildiğini, görevli bir subayın birime engel olduğunu söylemişti. “Bir birim geliyor. Sakallı, kollarında Arapça yazısı olan bir ekip benzin getirtip köylüleri yakmaya çalışıyor. ‘Yakacağız’ diyor. Oradaki askeri subay izin verse belki de yakacaklar” diyen Tuncel, bölgede SADAT isimli bir oluşumdan bahsedildiğini ifade ederek, yetkililerin bu iddialara açıklama getirmesini istemişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com