Sabancı’dan kritik Borsa hamlesi

Borsa İstanbul'da rekor kıran hisselerin yanında tabana çakılan hisseler yan yana. Sabancı Holding hisselerin değerinin altına inmesine seyirci kalmadı.

KRONOS 19 Aralık 2022 EKONOMİ

Sabancı Holding hisse geri alım işlemleri için daha önce ayrılan 1,75 milyar Türk Lirası (TL) tutarındaki fonu azami 3,25 milyar TL’ye yükseltecek.

İki hafta önce geri aldığı hisselerden yaptığı satışlarla öne çıkan Sabancı Holding, hisse geri alım programına ayrılan fon tutarının yükseltilmesine karar verdi.

HİSSE ALMAK İÇİN DAHA FAZLA PARA HARCAYACAK

Sabancı Holding’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımladığı beyanına göre, geri alım işlemi için daha önce ayrılan 1,75 milyar TL’lik fonun yüzde 86’sı kullanıldı. Holding hisselerde fiyat istikrarını temin etmek ve suni düşüşleri engellemek için daha fazla geri alım yapacak.

Holdingin çıkarılmış sermayesinin yaklaşık yüzde 5’ini temsil eden 102 milyon TL nominal değere sahip 10,2 milyar adet paya kadar geri alım yapılacak.


 

Geri alınan paylardan 12 Aralık 2022 tarihinde satışı gerçekleştirilen 40,8 milyon TL nominal değerli 4,08 milyar adet payın söz konusu hesaplamada indirim kalemi olarak dikkate alınmasına karar verildiği belirtildi.

Koç Holding’in akabinde Türkiye’nin en büyük holdingi unvanına sahip Sabancı Holding’in amiral gemisi Akbank, BİST Bankalar Endeksi’nin ve BİST 30’un lokomotif hisselerinden biri olarak gösteriliyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com