Antalya’da ihtiyaç sahiplerine salatalık ve domates veren 102 kişiye gözaltı

KHK'lı ya da tutuklu ailelerine yardım ettikleri gerekçesiyle Antalya'da da 102 kişi gözaltına alındı. Avukat Gündoğdu, "İhtiyaç sahibi birine serada yetişen domates, salatalık gibi sebzeleri, portakal ve nar gibi meyveleri vermek de suç kapsamına alınmış" dedi.

KRONOS 20 Ekim 2022 GÜNDEM

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve cezaevinde tutulan kişilerin ailelerine yardım ettikleri gerekçesiyle 704 kişi hakkında gözaltı kararı verilmesinin yankıları sürüyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun canlı yayında duyurduğu operasyonda sadece Antalya’da 102 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Antalya Adalet ve İnsan Hakları Platformu(AİHP) Başkanı Avukat Mücahit Gündoğdu yaptığı açıklamada, Antalya’da 102 kişinin KHK’lı ve eşlerinin cezaevinde olduğunu, engellilere yardım edenlerin bile gözaltına alındığını söyledi.

KUMLUCA’DA BİR AİLEDEN DEDEDEN TORUNA 4 KİŞİ GÖZALTINDA

Dosyada gizlilik kararı gerekçesiyle şüphelilerin niçin gözaltına alındığına dair net bir bilginin olmadığını belirten AİHP Başkanı Av. Mücahit Gündoğdu, gözaltına alınanlar arasında iki avukat ile Kumluca’da bir aileden 75 yaşında bir dede olmak üzere 102 kişinin Antalya İl Emniyet Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında sorgulandığını belirtti.

Gündoğdu şöyle konuştu:

”Yasalarda ihtiyaç sahibi birinin hali vakti yerinde olan birinden yardım alması ve yardım etmesi suç değildir. Gözaltılar tamamen hukuksuzdur. Yardım alma ve yardım etmeyi örgütlü suç kapsamına koyan bir savcının hangi hukuk fakültesinden mezun olduğundan şüphe ediyorum. Bu tamamen siyasi saikle yapılmış bir operasyondur. Ülkemiz 8 ay sonra genel milletvekili ile Partili Cumhurbaşkanı seçime gireceği için bundan sonra muhtaç ve ihtiyaç. sahibi ailelere yönelik yapılacak olan tüm operasyonlar gerek kolluktaki müdür, müdür yardımcıları gerekse Cumhuriyet Başsavcılığı, savcı, hakim ve sağlık kontrolü yapan doktorların milletvekili adayı olabilme kendilerini siyasilere göstermek için bu tür saçma sapan hukuktan uzak operasyonlara imza atma tevessülü olacağı için tamamen siyasi saikle yapılmıştır.

TBMM DURUMA EL KOYMALI

Bundan sonra yardım etme ve yardım alma ilgili operasyonlara TBMM’de grubu bulunan partilerin el koyması gerekir. Antalya’da 2+1 daire kirası 5 bin 500 lira. Böyle bir yüksek enflasyon ve Türk Lirasının Euro, Sterlin ve Dolar karşısında değer kaybederek pul olması karşısında herkesin Ülkede en düşük emekli maaşı 3 bin 500 lira olduğu ülkemizde yine açlık sınırının 7 bin 245 lira olduğu ve asgari ücretin 5 bin 500 lira olduğu ülkemizde ihtiyaç sahibi birinin yardım alması kadar doğal bir durum yok.

DOMATES VE SALATALIK VERMEK DE SUÇ SAYILMIŞ

Antalya’da 35 kişi ile en fazla gözaltı Kumluca ilçesinden olduğuna dikkat çekerek sözleri şu sözlerle tamamladı:” Kumluca ilçesi ülkemizde ve Antalya’da örtü altı sebze üretiminde lider bir ilçe. Maalesef gözaltılarda ihtiyaç sahibi birine serada yetişen domates, salatalık gibi sebzeleri veya portakal, nar gibi meyveleri vermek de suç kapsamına alınmış. Yine bir şüphelinin ev aramasında 5 Euro, 5 dolar delil olarak almış. Bunlar Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) hükümlerine karşı suç kapsamında bir aramadır. Yasal suçtur.Bir aile yasım aldığı gerekçesiyle arama yapılmaz. Bu bir utanç tablosudur.” (Abdurrahman Büyükkeskin)

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com