Sağcı Bolsonaro’ya karşı eylemler artıyor: Brezilya mezar ülkesi oldu

Brezilya'nın aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'ya karşı protestolar yükseliyor. Son olarak dün Rio de Janeiro şehrindeki dünyaca ünlü Copacabana plajına sembolik mezarlar kazılarak üzerine "Brezilya, mezarların ülkesi" yazıldı. Brezilya'daki koronavirüs ölümlerinin sayısı 40 bini aştı.

KRONOS 12 Haziran 2020 DÜNYA

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrindeki dünyaca ünlü Copacabana plajında dün ​​gerçekleşen sessiz bir eylemle, aşırı sağcı Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro ve hükûmetin korona virüsü salgınında yürüttükleri politikalar protesto edildi. Sahile kazılan 100 sembolik “mezar” üzerine “Brasil, país das covas” (Brezilya, mezarların ülkesi) yazıldı.

Brezilya’daki koronavirüs ölümlerinin sayısı 40 bini aştı. Bu neredeyse her dakikada bir kişinin öldüğü anlamına geliyor. Salgının zirvesine doğru ilerleyen ülke aynı zamanda somut bir siyasi kriz içinde. Brezilya’nın hâlâ yeni bir sağlık bakanı yok. İki sağlık bakanı, Bolsonaro ile anlaşmazlıklar nedeniyle salgını sırasında istifa etmek zorunda kaldı. Bir sağlık bakanı, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tavsiyelerine uymak istediği için gitmek zorunda kaldı, diğeri ise muhtemelen hastalar için zararlı olan bir ilacın kullanımına karşı koyduğu için… Brezilya’nın şu andaki geçici sağlık bakanı, bu alanda hiçbir yeterliliği olmayan bir komutan.

Sağlık Bakanlığı’nın toplam vaka ve ölüm sayılarını açıklamak yerine son 24 saatteki sayıları açıklama kararı da eleştirilere neden oldu. Hükûmetin rakamları bu sayede gizlediği belirtiliyor.

Salgının başlangıcında korona virüsü için “hafif bir grip” diyerek küçümseyen ve önlemler almayı reddeden Bolsonaro, bununla da yetinmedi. ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığına benzer şekilde, Dünya Sağlık Örgütü’nü,, üyelikten ayrılmakla tehdit etti. Bolsonaro, ayrıca eyalet hükümetleri tarafından alınan tüm tedbirlere de karşı çıktı.

Başlangıçta alınan karantina önlemleri ise ekonomide tam bir çöküşü önlemek için şimdi bazı şehirlerde hafifletildi. Rio de Janeiro’da alışveriş merkezleri girişteki ateş ölçümleri, sınırlı alışveriş alanları ve azaltılmış çalışma saatleri gibi kurallarla kapılarını tekrar açtı.

São Paulo’da da Perşembe günü birçok mağazanın yeniden açılmasına izin verildi. Ülke çapında pandeminin en set vurduğu şehir, son günlerde rekor sayıda Covid-19 ölümü bildirdi.

Uzmanlar kısıtlamaların kaldırılmasını keskin bir şekilde eleştiriyor. Brasil de Fato gazetesine konuşan virolog André Ribas Freitas, “Risk çok yüksek ve yeniden açılmanın kontrol edilebileceğine dair hiçbir belirti yok” diyerek şöyle devam etti: “Avrupa’da gevşeme kararı alındı çünkü enfekte olmuş insan sayısı düştü. Bununla birlikte burada, enfeksiyon sayısı hızla artmaya devam ediyor. Biz de sadece düzenli bir düşüş olduğunda rahatlayabiliriz.”

Anketler, Brezilyalıların çoğunun izolasyon önlemlerini desteklediğini, virüsü ciddiye aldığını ve Bolsonaro’yu eleştirdiğini gösteriyor. Ancak, cumhurbaşkanı hâlâ nüfusun yaklaşık yüzde 30’unun istikrarlı onayına sahip ve en radikal destekçileri her hafta karantina önlemlerine karşı gösteri yapıyor.

Diğer taraftan ekonomik krize yönelik eleştiriler de artıyor. Bolsonaro’ya ve hükûmete karşı protestolar haftalardır sürüyor. Geçen Pazar, binlerce kişi Sao Paulo ve diğer şehirlerde sokaklara çıktı. Bu pazar günü düzenlenmesi planlanan eylemler için de çağrılar yapılmaya devam ediliyor. (KRONOS DÜNYA)

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com