Şair günlükleri: Amerika’nın Düşüşü

Beat Kuşağı şairlerinden Allen Ginsberg'in başyapıtı olarak değerlendirilen günlükleri gözden geçirilmiş ve eklemeler yapılmış baskısıyla ABD'de yayımlandı. Amerika'nın "düşüşü"nü anlamaya çalışan şairin günlükleri, Amerikan toplumundaki temel sorunların yıllar içinde pek değişmediğini gösteriyor.

KRONOS 09 Şubat 2021 KÜLTÜR

Bob Dylan ve Allen Ginsberg

Amerikalı şair ve yazar Allen Ginsberg, arkadaşları William S. Burroughs ve Jack Kerouac ile birlikte Beat Kuşağı’nın öncüsü olarak tanınır. O nedenle yazdığı her metnin Amerikan toplumu ve edebiyatı için tarihsel bir değeri de var.

Ginsberg’in yeni yayımlanan The Fall of America (Amerika’nın Düşüşü) adlı, şiirlerinden ve notlarından günlüklerini de bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor.

Bu hacimli kitapta Ginsberg, ABD tarihinde karmaşık bir dönem olan 1960’larda kendi otobiyografik yolculuğuyla birlikte bir ülkenin “düşüşü”nün resmini çekiyor. İlk kez 1975’te yayımlanan ve şairin ‘magnum opus’u olarak değerlendirilen kitap 1965-1971 arasında yolculuklarda tutulmuş günlüklerden oluşuyor.

Anlık yazma türü altında değerlendirilebilecek metinler Vietnam Savaşı, insan hakları hareketi, LGBTQ ve siyahların eşitlik mücadelesi,  karşı kültür kalkışmaları gibi ABD tarihinde edebiyatın arka planında yer alan önemli dönüşümlere odaklanıyor.

Michael Schumacher’in editörlüğünde yeniden düzenlenen günlüklerde Ginsberg’in şiirsel bir perspektiften anlamaya çalıştığı konular bugün hâlâ Amerikan toplumunun temel sorunları ya da konuları arasında. Çoğu yayımlanmak üzere yazılmış olmasa da metinlerin yeniden basılmasının nedeni de bu.

Allen Ginsberg’in günlükleri, Minnesota Üniversitesi tarafından yayımlandı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com