Salgın bahanesiyle işçiler üç ay fabrikada rehin tutuldu, zorla çalıştırıldı

Nijerya polisi, bir pirinç işleme fabrikasında rehin tutularak zorla çalıştırılan 100’den fazla işçiyi kurtardı.

KRONOS 25 Haziran 2020 DÜNYA

Korona virüsü salgını dünyanın pek çok yerinde yoksulların daha da yoksullaşmasına neden olurken, işçiler daha ağır çalışma şartlarına mahkûm edildi. Kuzey Nijerya’nın Kano eyaletinde yaşananlar ise bunun en ağır şeklini ortaya koydu. Kano eyaletinde Popular Farms isimli pirinç işleme fabrikası, korona virüsü salgınında ilan edilen sokağa çıkma yasağında fabrikayı kapatmak yerine işçileri fabrikaya hapsetti.  Üç ay boyunca binayı terk etmeleri yasaklanan işçilerin maruz bırakıldığı insanlık dışı uygulama bununla da bitmedi: İşçiler yeterince yiyecek ve hastalara ise ilaç verilmedi.

Popular Farms’taki 126 işçi, üç ay boyunca iradeleri dışında fabrikaya kapatılarak çalışmak durumunda bırakıldı. İşçilerin fabrikadan ayrılmalarına veya ailelerinin onları ziyaret etmelerine verilmedi.

Pirinç fabrikasının hapishaneye dönüştüğü bir insan hakları örgütünün polise haber veresiyle ortaya çıktı. Hintli şirket kapatılırken, beş yöneticisi tutukladı.

Küresel İnsan Hakları Ağı’ndan (Organisation Global Human Rights Network) Karibu Yahaya Kabara, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Orada gördüklerim kalbimi yaraladı” dedi ve şöyle devam etti: ”Hayvanlar bile bu şekilde barındırılmazlar.”

Fabrikada gizlice çekilen fotoğraflar, işçilerin maruz bırakıldığı insanlık dışı uygulamayı belgeledi. Fotoğraflarda işçilerin yerlerde yattığı, sosyal mesafe kuralının uygulanmadığı ve maske takmadıkları görülüyor.

Güney Afrika ve Mısır’dan sonra Nijerya, Afrika kıtasında en fazla Covid-19 vakası görülen ülke durumunda. Çarşamba öğleden sonraki resmi rakamlara göre, ülkede vaka sayısı 21 bin 371. Bununla birlikte uzmanlar çok sayıda vakanın da bildirilmediğini belirtiyor. Ülkede Mart ayında sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve şirketlerden hizmet ve üretimlerini durdurmaları istendi.

Popular Farms çalışanları, daha Şubat ayında, herhangi bir kapatılma durumunda şirketin stoklarının bitmemesi için, çalışma saatlerinin iki katına çıkarıldığını anlattı. Şirket, Mart ayı başında fabrikayı kapatmak yerine işçilerin fabrikadan çıkmasını yasakladı. Şirketin işçilere 72 dolarlık maaşlarının üzerine 13 dolar mesai ücreti ödemeyi vaat ettiği, dayatılan şartları kabul etmeyenlerin tehdit edildiği öğrenildi. (KRONOS DÜNYA)

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com