Sami Selçuk: Yargının verdiği kararların yüzde 99’u geçersiz

Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk, Türkiye'deki yargı sisteminin doğru işlemediğini ve verilen kararların yüzde 99'unun geçersiz olduğunu söyledi. Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bütçe verilmesini laiklik ilkesiyle bağdaşmadığını belirterek eleştirdi.

KRONOS 30 Mayıs 2024 GÜNDEM

Türk Demokrasi Vakfı’nın (TDV) toplantısında konuşan Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk, kritik davalarda mahkeme yargıçlarının değişmesini eleştirerek “Yargının verdiği kararların yüzde 99’u geçersiz” dedi.

TBMM’de gerçekleşen “Türkiye’de Özgürlük Üreten Bir Sistem Nasıl İnşa Edilir” başlıklı toplantı TDV Başkanı Baki Mert’in açılış konuşması ile başladı.

TED Başkanı Selçuk Pehivanoğlu’nun yönettiği toplantıya Sami Selçuk ile birlikte Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Prof. Dr. Serap Yazıcı, DP İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın ile gazeteciler Metin Işık ve Mehmet Ocaktan da konuşmacı olarak katıldı.


 

Türkiye’deki kritik davalarda mahkeme yargıçlarının değişmesine dikkat çeken Sami Selçuk şunları söyledi:

‘MAHKEME YARGICI DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE DEĞİŞMEZ’

“Bakın söylüyorum Türkiye’de bugün verilen kararların yüzde 99’u geçersizdir, nokta. Çünkü mahkeme yargıcı değişmez, dünyanın hiçbir yerinde değişmez. Bu nedenle yedek yargıç kurumu getirilmiştir. Yasada dün de vardı bugün de var. Ama yedek yargıç kurumunun hiç işlediğini gördünüz mü siz hiç? Ben bile hak arama özgürlüğümü kullanamıyorum. Mahkemenin ne karar vereceğini bilmiyorum, ne zaman karar vereceğini hiç bilmiyorum. İki hürriyete dokunamazsınız: ifade ve inanç hürriyeti. Hukuk insanın içiyle ilgilenmez.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com