Sansürün konuşulduğu günlerde Nuri Bilge Ceylan’dan Bakan Ersoy ziyareti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Nuri Bilge Ceylan'la görüştü. Görüşme Altın Portakal'da yaşanan sansür olayının gölgesinde gerçekleşti. Sosyal medyadan tepki yağdı. Gazeteci Şenay Aydemir, "'Üstat'ın son filminde bize anlattığı gibi 'karanlığın dibi yok'" dedi.

KRONOS 26 Eylül 2023 KÜLTÜR

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cannes’dan ödülle dönen Nuri Bilge Ceylan’la buluştu.

Buluşmanın “Kanun Hükmü” adlı belgeselin, bu yıl 60’ıncısı düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali’ndeki seçkiden çıkarılması ve jürinin bu sansüre itiraz ederek görevlerinden çekilmesinin yaşandığı süreçte olması dikkat çekti.

Bakanlıktan yayımlanan basın bültenine göre; Ersoy ile Ceylan görüşmede, sinema sektörünün ulusal ve uluslararası başarılarını çok daha iyi seviyelere ulaştırabilmek için değerlendirmelerde bulundu.

Ersoy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“NAZİK ZİYARETLERİ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”
“Sinemamızın ödüllü yönetmenlerinden Sayın Nuri Bilge Ceylan ile Bakanlığımızda bir araya geldik. Sinema sektörümüzün ulusal ve uluslararası başarılarını çok daha iyi seviyelere ulaştırabilmek için değerlendirmelerde bulunduk. Nazik ziyaretleri için teşekkür ediyorum.”

Bakanlık tarafından 2020 yılında Cannes Film Festivali’nde “Altın Palmiye” ödülünü kazanan Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” isimli yeni projesine 2 milyon lira verilmişti.

PARAYI GERİ İSTEME TEHDİDİ
Hatırlanacağı üzre Kültür ve Turizm Bakanı’na bağlı Sinema Genel Müdürlüğü, Emin Alper’in ödüllü filmi Kurak Günler’e verdiği desteği faiziyle birlikte geri istemişti. Filmin yönetmeni Emin Alper, “Kurak Günler sayesinde ilk kez uzun metraj bir film için ‘parayı geri isteme’ örtük tehdidi hayata geçirildi. Dolaylı bir sansür mekanizması işletilerek paramız geri isteniyor şu an. Bütün yönetmenleri şu an tedirgin eden bir sürece imza atmış oldu maalesef bakanlık” açıklaması yapmıştı.

KANUN HÜKMÜ SANSÜRÜ
Geçtiğimiz günlerdeyse Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde belgesel kategorisine yer alan Kanun Hükmü filmi, belgeseldeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam ettiği gerekçesiyle festivalden çıkarıldı. Bunun üzerine jüri üyelerinin hepsi görev bıraktı. Festival kaynakları, filmi seçkiden çıkarma kararının ardında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talimatının olduğunu öne sürdü. Yine aynı kaynaklar bakanlığın Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşarak, belgesel filmin seçkiden çıkarılmaması halinde finansal desteğini çekeceğini aktardığını iddia etti.


Öte yandan sadece sinema ve belgesel alanında değil, Bakanlığın eli festival yasaklarında da bolca hissedildi. Art arda pek çok konser yasaklandı, festivaller iptal edildi. Fakat Turizmci Bakan Ersoy, “Devletin festival yasaklamak gibi bir politikası yok” diyerek konuyu kendi nezdinde kapatmıştı.

Gazeteci Şenay Aydemir de sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu. Nuri Bilge Ceylan’ı eleştirdi.

Aydemir’in söz konusu paylaşımı şu şekilde:

“Bakanın tehditleriyle bir filmin sansürlendiği günlerde bu poz pek şık olmuş! Eğer “sansür meselesine bir çözüm üretmek üzere” orada değilse, ‘üstat’ın son filminde bize anlattığı gibi “karanlığın dibi yok”!”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com