Saraçoğlu Mahallesi’nde kültür katliamı: Özgün kapıların yerine çelik kapılar…

Saraçoğlu Mahallesi’nde ‘restorasyon’ adı altında yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticileri, evlerin özgün kapılarının sökülerek yerlerine çelik kapıların takıldığını görüntüledi.

KRONOS 13 Ekim 2020 GÜNDEM

Mimarlar Odası Ankara Şubesi: “Saraçoğlu Mahallesi’nde tescilli kültür varlığına yapılan müdahaleler perşembenin gelişini çarşambadan göstermektedir."

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi ekibi, Cumhuriyet döneminin ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesi’nde restorasyon adı altında yapılan inşa çalışmaları yerinde inceledi.

Yerinde yapılan incelemede, Saraçoğlu Mahallesi’ndeki yapılardan sökülen tarihi kapıların yerine, çelik kapı takıldığı görüldü. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen’in de olduğu izleme grubunun yaptığı tespit sırasında güvenlik güçleri ve Güryapı yetkilileri pandemiyi bahane ederek yapılara girilmesini engellemeye çalıştı.

ÇELİK KAPI TAKILDI, 2 BİNADA GİRİŞE BETON DÖKÜLDÜ

Konuyla ilgili açıklama yapan Tezcan Karakuş Candan, “Saraçoğlu Mahallesi’nde tescilli kültür varlığına yapılan müdahaleler perşembenin gelişini göstermektedir. Kentsel sit alanı olan ağaçları ve yapılarının tek tek tescilli olduğu kültür varlığına göstermektedir ki, Saraçoğlu Mahallesinin taşıdığı değerler yok ediliyor. Tarihi kapının çıkartılarak çelik kapı takılması, 2 binada girişlere beton dökülerek yükseltilmesi, içeride, zemin döşemelerin değişmesi, özgün malzemenin bozulması gibi bu sürece müdahale edenlerin suç işledikleri aşikardır.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d Saraçoğlu Mahallesi’nde kültür katliamı: Özgün kapıların yerine çelik kapılar…

d Saraçoğlu Mahallesi’nde kültür katliamı: Özgün kapıların yerine çelik kapılar…

 

Tüm yetkililer, bu süreçte payı olan teknik elemanlar, çevre şehircilik ve Kültür bakanlığı yetkilileri, Emlak GYO yetkilileri, Güryapı Restorasyon yetkilileri, koruma kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz ve kamu görevlileri hakkında görevi kötüye kullanmaktan haklarında dava açıyoruz ” dedi.

‘SARAÇOĞLU MAHALLESİ’NDE KÜTÜR KATLİAMI DURDURULMALIDIR’

Candan, sözlerine şöyle devam etti: “Saraçoğlu Mahallesi’ndeki bakı terasının duvarı çalışmalar nedeniyle çatlamış. Bunun adı tarihe, değerlere saygısızlıktır. Gözlerimizin önünde Cumhuriyet’in simge yapılarından, kent merkezindeki nefes alanımız olan Saraçoğlu Mahallesi hukuksuzca tahrip ediliyor. Bir çivi dahi çakılamayacak olan alanda kepçelerle inşai çalışmalar, çelik kapılar, özgün malzemenin yok edilmesi, uygulamanın restorasyon bilimine ve 2863 sayılı koruma kanuna aykırı yapıldığının kanıtıdır. Bu sürece sessiz kalan herkes, üniversiteler, bilimin yol göstericiliğine sessiz kalmaktadır.

Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d Saraçoğlu Mahallesi’nde kültür katliamı: Özgün kapıların yerine çelik kapılar…

d Saraçoğlu Mahallesi’nde kültür katliamı: Özgün kapıların yerine çelik kapılar…

 

Ankara’nın başkent olduğu bu günde, tekrar yetkilileri Saraçoğlu Mahallesinin kamusal kullanımlı restorasyon sürecinin, restorasyon bilimine uygun şekilde yapılması için Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak hocalarımızla birlikte yol göstermeye hazırız. Ayrıca yerel yönetimlerin bu bilime aykırı uygulamalar karşısında suskunluğunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Saraçoğlu Mahallesinde kültür katliamı durdurulmalıdır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com