Saray, AKP kavgasında ısrarlı: Hakikat bu, devlet not eder

Mehmet Uçum, AKP'li isimleri hedef alan sözlerinin arkasında.... "Toplumun hafızası, devletin arşivi vardır. Yaşanan olayları toplum hafızasına kaydeder, devlet arşivine not eder. Bunu herkes bilir ya da hisseder."

KRONOS 09 Nisan 2024 GÜNDEM

Yerel seçimde yüzde 55 oy ile Van Büyükşehir Belediye eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın mazbatasının elinden alınmasıyla başlayan olaylar, YSK’nın “mazbabata DEM Parti’nin” kararıyla sona erse de, AKP ile Saray arasında çatlağa neden oldu. YSK’nın kararını doğru bulan Hayati Yazıcı, Orhan Miroğlu gibi AKP’li isimler, Erdoğan’ın Saray’daki danışmanı Mehmet Uçum’un hedefine girdi.

Mehmet Uçum yaptığı açıklamada, isim vermeden iktidardaki kişilerin Van tutumlarının “devlet tarafından not edildiği”ne dikkat çekti. Uçum’un açıklamalarına yine AKP’li Mehmet Metiner gibi isimlerden tepki geldi.

Uçum’un tavrını eleştiren isimlerden biri de iktidara yakın Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan olmuştu. Ahmet Hakan, “Mehmet Uçum’un kullandığı dilde sorun var. ‘Bu yaklaşımınız not edildi. Bu görüşleriniz kaydedildi’ falan diyen bir devlet dili kullanıyor. Üstelik bunu AK Parti’nin içine karşı yapıyor” sözleriyle dikkat çekmişti.

Bunun üzerine Mehmet Uçum’dan Ahmet Hakan’a yanıt gitti. Sözlerinin arkasında olduğunu vurgulayan Mehmet Uçum, “Toplumun hafızası, devletin arşivi vardır. Yaşanan olayları toplum hafızasına kaydeder, devlet arşivine not eder. Bu durum toplumsal ve siyasal bir gerçektir. Bunu herkes bilir ya da hisseder. Bu gerçeği ifade edince sorunlu olduğunu söyleyenler ya farkında değildir ya da sahtekardır. Benim yaptığım hakikatin ifadesinden başka bir şey değildir. Bundan sonra da yapabildiğim kadar hakikatin sözcüsü olmaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı.


 

HAKAN’DAN UÇUM’A: BUNUN FİŞLEMEDEN FARKI NEDİR?

Hakan da Uçum’un bu sözleriyle ilgili şu yorumu yaptı:

“Yaşanan olayların toplumun hafızasına kaydedildiği saptaması çok doğru bir saptamadır. Buna hiçbir itirazım olmaz. Ancak ‘Devletin arşivi vardır, devlet arşivine not eder’ ifadesine itirazım var. Devlet adına kim arşiv tutmaktadır? Bu arşivin tutulmasındaki maksat nedir? Bir kişi, bir görüş açıkladı diye devlet niye onu arşivine kaydetmektedir. Bunun fişlemeden farkı nedir? Bunların açıklığa kavuşması gerekiyor sanırım.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com