Saray, Erdoğan’a kapıyı kapattı: Yüzde 50+1’den çıkış yok

Erdoğan'ın "değişmesi isabetli olur" dediği cumhurbaşkanı seçilmesi için gerekli yüzde 50+1 kuralına Saray'dan olumsuz yanıt geldi. Mehmet Uçum, "Siyasetin değil, halkın ihtiyaçlarına göre bu kural devam etmeli" dedi.

KRONOS 19 Nisan 2024 GÜNDEM

Yerel seçimlerden büyük yenilgiyle çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedefinde yeniden cumhurbaşkanı adayı olabilmek ve seçilmesi için gerekli yüzde 50+1 sisteminin değiştirilmesi var. Seçim sonrası siyasetin önüne gelecek en önemli konulardan biri de bu minvalde yapılacak düzenlemeleri içeren yeni anayasa teklifi olacak.

Daha önce yaptığı açıklamada cumhurbaşkanlığı seçimi için gerekli yüzde 50+1 şartının değişmesinin “isabetli” olacağını söyleyen Erdoğan, ittifaklar nedeniyle de “Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa” demişti.

Yerel seçim sonrası bu tartışma büyürken Erdoğan’ın Saray’daki danışmanı Mehmet Uçum, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yıldönümünde yayınladığı mesajında, 50+1 kuralının halkın ihtiyaçlarına göre düzenlenebileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı seçilmesi için gerekli yüzde 50+1 kuralının değişeceği şeklinde yorumlanan bu açıklamadan sonra Mehmet Uçum’dan kendisini tekzip eden bir açıklama geldi.

Mehmet Uçum, yaptığı yeni açıklamada, “Bu açıklamadan ‘yüzde 50+1’e ayar gelecek sinyali’ sonucunu ısrarla çıkarmaya çalışanlar boşuna uğraşmasınlar” dedi.

“Siyasetin değil, halkın ihtiyaçlarına göre bu kural devam etmeli” diyen Uçum’un bu açıklaması Erdoğan’a yanıt olarak algılandı.

Uçum, “Tam tersine bu açıklama yüzde 50+1 kuralının demokratik siyasetteki dönüştürücü gücüne işaret ediyor ve bu kuralın toplumsal ve siyasal güvence normu olduğunu vurguluyor.

Siyaset zaman zaman yüzde 50+1 kuralını tartışmaya açsa bile, bu kural siyasetin değil halkın ihtiyaçlarına göre değerlendirilir. Böyle olunca da yüzde 50+1 kuralının halkın ihtiyaçları açısından devam etmesi gerektiği sonucuna ulaşılır” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com