Saray’dan gelen paralar vergi cennetinde

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmetinin milyarlarca liralık ihale verdiği Rönesans Holding'in bir yandan kamunun parasıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı inşâ ederken, diğer taraftan "vergi cenneti" diye bilinen Virgin Adaları'na 210 milyon dolar aktardığı ortaya çıktı. Bağışın yapıldığı vakıf-dernek ise şimdilik sır.

KRONOS 03 Ekim 2021 EKONOMİ

Rönesans Holding'in sahibi Erman Ilıcak "Saray müteahhiti" diye tanınıyor.

Bütün dünyada eş zamanlı olarak yayımlanan Pandora Papers belgeleri “Saray müteahhiti” Erman Ilıcak’aa ait Rönesans Holding’e dair çarpıcı gerçekleri ortaya çıkardı.

Sadece kamuya açıklanan ihalelerin ayrıntılarına göre son beş yılda yaklaşık 16 milyar liralık 10 ihale alan Rönesans Holding; Pandora Papers belgelerine göre halkın vergileriyle ödenen kamu projelerinden elde ettiği kârların bir kısmını vergiden kaçınmak için Britanya Virjin Adaları’na aktarıyor.

Kâr amacı gütmeyen küresel araştırmacı gazetecilik ağı “Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu”nun (ICIJ) dünyanın farklı yerlerindeki 14 firmadan elde ettiği yaklaşık 12 milyon belgede Rönesans Holding’in kurucusu Erman Ilıcak’ın annesi Ayşe Ilıcak’ın da ismi geçiyor.

İSVİÇRE’DE FAALİYET GÖSTERECEĞİ BELİRTİLMİŞ

Belgelerde Ayşe Ilıcak’ın, Alcogal firması aracılığıyla Dolmine International Ltd. ve Covar Trading Ltd. adlı iki şirket kurduğu görülüyor.

İki şirket de Rönesans Holding’in üstlendiği ve halkın ödediği vergilerle yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın inşaatı devam ederken 17 Mart 2014’te kuruluyor. İkisinin de İsviçre’de faaliyet göstereceği belirtiliyor.

Şirketlerin sermaye kaynağı da Rönesans Holding’in çalışma alanları olan “inşaat, gayrimenkul ve enerji üretimi sektörlerinde faaliyet gösteren aile şirketi” olarak kayıtlara geçiyor.

BAĞIŞIN NEREDEYİ GİTTİĞİ MEÇHUL!

Covar Trading Ltd.’nin hesaplarını yöneten İsviçreli Kendris Ltd. firmasının mali raporlarına göre, 30 Haziran 2017’de Covar Trading Ltd.’nin hesaplarına 2015 yılında 105 milyon 524 bin 132 Amerikan Doları girdi.

Aynı yıl 105 milyon 484 bin 952 doların “bağış” ismi altında şirket hesabından çıktığı görülüyor. Bu bağışın nereye gittiği ise bilinmiyor.

Erman Ilıcak’ın annesi Ayşe Ilıcak’ın bir diğer firması Dolmine International Ltd.’nin mali raporunda ise yine 2015 yılında 105 milyon 212 bin  doların şirketin İsviçre’deki Banque Pictet & Cie hesabına yattığı anlaşılıyor. Sadece 2015 için nakit benzeri varlıkların faiz geliri olarak firmaya 491 bin 616 dolar girdi.

Her iki firmanın da 2016 ve 2017 yıllarında başka herhangi bir ekonomik aktivitesi yok.

AKTARILAN PARA 210,7 MİLYON AMERİKAR DOLARI

Ayşe Ilıcak’ın sadece bir yılda vergi cennetlerine aktardığı paranın toplamı 210 milyon 736 bin 132 dolar  (1,8 milyar Türk Lirası).

Ayşe Ilıcak’ın vergi cennetine aktardığı 210,7 milyon doların yüzde 40’lık gelir vergisi ödenmiş olsa, hazinenin kasasına yaklaşık 750 milyon Türk Lirası girecekti.

Söz konusu vergi geliriyle 25 adet 40 derslikli ilkokul veya 8 adet 150 yataklı hastane ya da 15 bin öğrenciye yurt yapılabilir veya 115 bin öğretmene bir aylık maaş ödenebilirdi.

Annesi varlığını vergi cennetlerine taşırken, Rönesans Holding’in sahibi Erman Ilıcak ise deklare ettiği şahsi servetini 2015’ten bu yana ikiye katlayıp 2,1 milyar dolardan 4,4 milyar dolara yükseltti.

RUSYA’DA VERGİ SKANDALI

Rönesans Holding’in ismi Rusya’da da vergi skandalıyla çalkalanıyor. Rönesans Holding’in Rusya’daki yöneticisi Alexander Tarasyuk en son geçen yıl yaklaşık 10 milyon dolarlık vergi kaçırmakla suçlandı, fakat 11 milyon dolar ceza ödemesi sonucu dosya kapandı.

Kamu denetiminden sorumlu “Rus Araştırma Komitesi” 2017’de de Tarasyuk’un, şirketin yaklaşık 1,3 milyar dolarını ülke dışına usulsüz yöntemlerle kaçırdığını, firmanın günü birlik şirketler kurarak yalan beyanlarda bulunduğunu rapor etmişti. Açılan soruşturma sonunda Rus otoriteleri, 2019 yılında Holding’i rekor bir ceza ile 83,7 milyon dolar ödemeye mahkum etmişti.

KİMLER ALCOGAL İLE ÇALIŞIYOR?

Ayşe Ilıcak’ın off shore firmalarını açan Alcogal, Panama’da kurulu bir hukuk ve danışmanlık firması. Kurucularından Jaime Alemán, Panama’nın eski adalet bakanı ve ABD eski büyükelçisi.

Hâlihazırda HSBC Bank (Panama) dahil olmak üzere çeşitli şirketlerin yönetim kurulunda olan Alemán’ın aynı zamanda “La honestidad no tiene precio” (Dürüstlük paha biçilmezdir) adında bir de kitabı var.

Firmanın diğer ortakları da Panama’da geçmişte dışişleri, adalet, ve çalışma bakanlığı yapmış siyasetçiler. Tröst adı verilen ve asıl sahiplerine ulaşmanın çok zor olduğu fonları yöneten Alcogal’ın müşterileri arasında yok yok.


 

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Rus mafya lideri Mogilevich’in eşinden Şilili diktatör Augusto Pinochet’e, Lübnan Hizbullahı ile bağları olan kişilerden Latin Amerika’daki uyuşturucu baronlarına, The Beatles grubunun müzisyeni Ringo Starr’dan dünyanın dört bir yanındaki milletvekilleri, bakanlar hatta devlet başkanlarına kadar birçok zengin Alcogal firması ile çalışıyor.

Ayşe Ilıcak’ın muhasebe şirketi olarak kullandığı İsviçreli Kendris firmasının müşterileri arasında da kirli isimler var.

Bunlardan biri Putin’in okul arkadaşı ve ‘karanlık işlerinin avukatı’ Nikolay Egorov. Çeçenistan’ın lideri Zelimhan Yandarbiev’i 2004 yılında Katar’da arabasına bomba koyarak öldüren iki Rus istihbarat ajanının avukatlığını yapan Egorov katillerin serbest bırakılmasını sağlamıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com