Bir bu eksikti, yatırımcı SASA kaldı

Piyasa değeri 22 milyar doları bulan, ancak patronun "Almayın, pahalı" çıkışı ile hisse fiyatı inişe geçen SASA Polyester'de üretim ve kârlılık düşecek.

KRONOS 23 Şubat 2023 EKONOMİ

SASA Polyester AŞ, Kahramanmaraş ve Hatay depremleri sonrasında üretim hattı güvenliğini sağlamak maksadıyla Adana’daki DMT tesislerine bir ay süreyle bakım- onarım yapma kararı aldı.

SASA Polyester’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımladığı beyannameye göre, DMT (dimetil tereftalat) hattında imalata ara verildi. DMT tesisinin, imalat ve satışlar içindeki payı yaklaşık yüzde 15 seviyesinde.

İMALAT ASGARİ YÜZDE 10 AZALACAK

Bakım-onarım çalışmasının 1 ayda tamamlanması ve imalattaki kaybın ciro üzerindeki azaltıcı etkisinin yüzde 10 ile sınırlı kalması beklendiği ifade edildi.

Şirket ortaklık yapısı hakkında da malumat verdi. En son gerçekleştirilen sermaye artırımı sebebiyle ihraç edilen payların hesaplara geçtiği 10 Ocak 2023 tarihinden itibaren ortaklık yapısında herhangi bir değişiklik olmadığı belirtildi.

SASA’nın hâkim ortağı ve iştirakleri ve/veya bunlarla ilişkili kişileri tarafından 12 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirilen ve KAP üzerinden duyurulan 2 milyon 500 bin lot satış işleminden bu yana Borsa İstanbul’da (BİST) herhangi bir SASA pay alım-satım işlemine imza atılmadı.


 

SASA’nın patronu İbrahim Erdemoğlu hissenin 180 Türk Lirası’na (TL) kadar yükseldiği günlerde “Yakınlarıma ‘Hisse çok pahalı, almayın’ diyorum.” çıkışı ile SASA’da çöküşün fitilini ateşlemişti.

2022 yılının ilk 9 ayında hisse fiyatı yüzde 1.500 değer kazanarak, 185 Türk Lirası’na (TL) kadar tırmanan SASA’nın piyasa değeri 22 milyar dolara kadar çıkmıştı.

O dönemde Koç ve Sabancı gibi iki büyük holdingi geride bırakan SASA, 17 Kasım 2022 tarihinden itibaren inişe geçti. 23 Şubat Perşembe Türkiye saati ile 14.00’te yüzde 1,50 değer kaybeden SASA’nın hisse fiyatı 105,40 TL.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com