Ruslar bankadan paralarını çekiyor

Rus bankaları Ukrayna krizi sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) faaliyet gösteren bankalardaki dolarlarını çekip kargo uçaklarıyla Rusya'ya naklediyor.

KRONOS 19 Şubat 2022 EKONOMİ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın “Vladimir Putin (Rusya Devlet Başkanı), Ukrayna’yı işgale karar verdi, Kiev’i hedef alacak.” sözleri Rusya-Ukrayna krizinin sulh yoluyla çözüme kavuşturulma umutlarını suya düşürdü.

Türkiye’nin kuzeyinde Karadeniz kıyısındaki iki komşusu arasında patlak verecek bir savaşın bütün dünyayı siyasi ve ekonomik bir buhrana sürüklemesinden endişe ediliyor. Savaşın ayak sesleri duyulurken, Rus bankalarının ABD bankalarındaki paralarını son sürat çektiği belirtiliyor.

Bankalardan çekilen dolar banknotları Rusya’ya naklediyor. Batılı ülkelerin, uluslararası para transfer sistemi SWIFT’e erişimi engelleyeceği endişesiyle sadece 2021 yılı aralık ayında Rusya’ya taşınan nakit tutarının 4 milyar 970 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Ocak ve şubat aylarında nakledin tutarla birlikte son iki ayda toplam 25 milyar doların okyanus ötesinden Moskova’ya nakledildiği belirtiliyor.

Dövizin 100 dolarlık banknotlar şeklinde taşındığı dikkate alındığında, kargo uçakları ile taşınan dolar banknotlarının toplam ağırlığı 200 tonu buldu. .

KIRIM’IN İLHAKI ÖNCESİNDE DE YAPILMIŞTI

Rusya’da faaliyet gösteren özel bankalar, 2014 yılında Kırım’ın ilhakı esnasında benzer şekilde nakit stoklamıştı. Aynı dönemde Rusya’ya getirilen nakit tutarı 20 milyar doları bulmuştu.

ABD ile Rusya arasındaki karşılıklı suçlamalar devam ediyor. ABD, Rusların gerçekte asker çekmediğini ve işgal tehdidinin sürdüğüne işaret ederken, Moskova iddiaları “histeri” diye niteleyerek, “Çekilme zaman alacak.” savunmasını yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden, “İşgal ihtimali hâlâ oldukça yüksek. Bunun gelecek birkaç günde olacağını hissediyorum.” dedi. Rusya lideri Vladimir Putin ile bir kez daha konuşmak gibi bir planı olmadığını söyledi.


 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın işgali haklı çıkarmak için Ukrayna’yı “sahte insansız hava aracı saldırısı” hatta “kimyasal saldırı”yla suçlayabileceğini belirtti. Blinken, Rusya’nın işgal hedefleri arasında başşehri Kiev’in de bulunduğunu söyledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com