Savcı, Rabia Naz’ın şüpheli ölümünde olay yerine hiç gitmemiş

Rabia Naz Vatan Araştırma Komisyonu raporu: "Olay yerine hiç gitmemiş savcının sorumluluğu tartışılır, dosyada eksiklikler ve ihmaller var."

KRONOS 13 Nisan 2021 GÜNDEM

Giresun'da şüpheli bir şekilde ölen Rabia Naz Vatan'ın dosyasının yeniden açılması talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuruldu.

İstanbul Barosu, Rabia Naz Vatan Araştırma Komisyonu raporunu yayımladı. Raporda, soruşturmanın seyrini değiştirecek çok sayıda eksikliğin olduğuna yer verildi. 10 avukatın görüşmeleri ve dosya incelemelerine yer verilen raporda, savcının şüpheli ölüm olarak bildirilen olayda olay yerine hiç gitmemesi de vurgulandı:

İhmallerin ve savcının işaret edildiği raporda, şu bilgilere yer verildi:

“Lehe ve aleyhe olan delilleri toplayarak muhafaza altına almakla yükümlü olan savcının, olay gecesi şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçmesine karşın Rabia Naz’ın kıyafetlerinin ailesine teslimi talimatı vermesi, inceletmeye göndermemesi sonucu süreçte delillerin niteliğindeki bozulmalar, olayın olduğu andan itibaren yedi ay sonra yapılan keşfe kadar olay yerine hiç gitmemesi, savcılığın sorumluluğunu tartışılır kılmaktadır.”


 

“Bu eksiklikler maddi gerçeğin ortaya çıkmasını oldukça güçleştirmiştir. Eksikliklerin çok fazla olması ve soruşturma aşamasında ilgili kamu görevlilerinin gelişigüzel davranması göz önüne alındığında delillerin kaybolması, eksik toplanması bakımından kasıt olduğu ve maddi gerçeğin ortaya çıkmasının engellenmiş olabileceği şüphesini doğurmaktadır.”

SAVCI OLAY YERİNE HİÇ GİTMEMİŞ

“Ayrıca dosyaya sonradan atanan 16 Temmuz 2020 tarihli Kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı veren savcı olay yerine hiç gitmemiştir. İncelenen dosya, tüm raporlar, görüşülen kişiler ve Adli Tıp doktorları sonucunda dosyadaki eksiklikler ve ihmaller sebebiyle Rabia Naz Vatan’ın ölümünün yüksekten atılma, itilme, kaçma, düşme veya araç çarpması sonucu gerçekleştiğine dair kesin bir kanaat belirtmek mümkün olmamıştır.”

“Eksikliklerin giderilmesi gerektiği, Rabia Naz Vatan’ın ölümünün şüpheli ölüm olduğu ve Görele Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen ‘Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar’ın yerinde olmadığı ve Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünün aydınlatılması için soruşturmaya devam edilmesi gerektiği kanaatimizdir.”

KAYMAKAMIN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜ

3 Nisan günü, 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümü sırasında Giresun’un Eynesil ilçesinde kaymakam olan Aydın’ın Kuyucak İlçe Kaymakamı Yılmaz Kurt, başından vurulmuş hâlde ölü bulundu.

Kaymakam Kurt’un otomobilinde ölü bulunması hakkında konuşan Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan, olayın şüpheli olduğunu söyledi.

AMBULANS ŞOFÖRÜNÜN SES KAYDI: ARABA VURMUŞ

Şüpheli şekilde ölen 11 yaşındaki Rabia Naz’ı hastaneye taşıyan ambulans sürücüsünün 112 Acil Çağrı Merkezi’ne, “Büyük ihtimalle çocuğa araba vurup kaçmış” dediği ortaya çıktı.

Ulaşılan ses kaydı, Rabia Naz’ın intihar etmediğini destekler nitelikte bir delil olarak kabul edildi.

 

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com