Sivas Katliamı davası düştü

Madımak Katliamı davasında savcı, davanın zamanaşımı gerekçesiyle düşmesini istedi. Mahkeme, davanın düşmesine karar verdi.

Zafer YILMAZ 14 Eylül 2023 GÜNDEM

35 kişinin katledildiği Madımak Katliamı davasında savcı, davanın düşmesini istedi.

Madımak Katliamı davasında duruşma savcısı, zamanaşımının uygulanmasını ve davanın düşmesini istedi. Mahkeme heyeti ara verdi. Mahkeme, davanın düşmesine karar verdi.

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde 35 kişinin yanarak hayatını kaybettiği katliama ilişkin son dava, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Ana davadan ayrılan ve firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş yönünden devam eden Madımak Katliamı davasının, zaman aşımı süresinin 2 Temmuz’da dolmasının ardından ilk duruşması bugün yapıldı.

‘ZAMANAŞIMI OLAMAZ’

Davanın otuz yıldır avukatı olan Şenal Sarıhan, boş sanık koltuklarını göstererek, “Şu sahne her şeyi anlatıyor. 30 yıldır sanık sandalyeleri boş. Alman makamlarıyla yazışmanızda zamanaşımına vurgu var. Ancak biz yıllardır ortada insanlığa karşı işlenmiş suç olduğunu söylüyoruz. Bu suçlarda aftan söz edilemez, zaman aşımı olamaz” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Genel Başkanı Cuma Erçe de  mahkemeye heyetine seslendi:

“Keşke arkanızdaki yazı karşınızda olsa sayın mahkeme heyeti. Otuz yıldır adalet, adalet diye haykıran 33 canımızın ailelerini de bir bir Hakk’a uğurlamaya başladık. Kerbela’da Hüseyin’i susuz bırakanlar, Sivas Madımak’ta da canlarımızı susuz bıraktılar. O suyu oraya ulaştırmayanların hiçbiri bu mahkemede dinlenmedi.”

‘BU, ALEVİ SOYKIRIMI SUÇUDUR’

Avukat Coşkun Özgür Piroğlu şunları söyledi:

“Tarih, katliam faillerini alkışlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yargılayacaktır. Tarih, Temel Karamollaoğlu’nu da onu aklamaya çalışan Kemal Kılıçdaroğlu’nu da yargılayacaktır. Bu katliam bir Alevi soykırımı suçudur ve soykırım suçlarında zamanaşımı olmaz. İnancın kendisi hedef alındığı zaman soykırım suçunu oluşturur. Alevilik inancına yönelik saldırı ve katliam var. Hedef, Alevilik. Bu katliamı yapanlar Pir Sultan Abdal’ın heykelini de yerlerde sürüklediler.”


 

Arasında Cafer Erçakmak’ın bulunduğu firari 5 sanığın davası, 2012’de zaman aşımı nedeniyle düşürülmüştü. Mahkeme, katliamın insanlığa karşı suç olduğuna ilişkin müştekilerin talebini de kabul etmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Madımak Katliamı’nın faillerinden biri olan ve müebbet hapis cezası alan Hayrettin Gül’ün cezasını kaldırdı. Erdoğan, diğer Madımak faili Ahmet Turan Kılıç’ı da 3 yıl önce aynı gerekçeyle affetmişti. İdam cezasına çarptırılan Kılıç’ın cezası, idam cezasının kaldırılmasının ardından ağırlaştırılmış müebbet hapse dönüştürülmüştü.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com