HSK, ‘Savcılar, Tahir Elçi cinayeti tanığına işkence yaptı’ şikâyetini işleme almadı

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Tahir Elçi cinayetinde tanığa baskı ve işkence yaptıkları ileri sürülerek şikayet edilen savcılar K. K. ve U. İ. hakkındaki iddiaları incelemeye değer bulmadı.

KRONOS 04 Mart 2024 GÜNDEM

HSK Birinci Dairesi, Tahir Elçi cinayeti davası tanığının işkence ve zorla baskı altına alarak yönlendirdiği iddia edilen savcı K.K.’nin ve bir dönem cinayet soruşturmasını yürüten savcı U.İ. hakkındaki şikâyeti işleme almadı. HSK’nin gerekçe göstermediği kararının yeniden incelenmesi talebini de reddetmesi üzerine, şikâyet HSK Genel Kurulu’na taşındı.

‘CİNAYETİ ÜZERİNİZE ALACAKSINIZ YA DA SİZİ ÖLDÜRECEĞİZ’ 

MLSA’dan Deniz Tekin‘in haberine göre davanın 2 Temmuz 2021’de görülen duruşmasına tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katılan Deniz Ataş, dosyada kendisi hakkında yer alan bilgilerin doğru olmadığını, cinayeti kameraya almadığını beyan etti.

Tahir Elçi’nin öldürüldüğü Sur’da yakalanıp işkence gördüğünü ve “Tahir Elçi’yi üzerinize alacaksınız ya da sizi öldüreceğiz” denilerek tehdit edildiğini anlatan Ataş, şunları söyledi:

“Savcı da geldi oraya. Savcı bana dedi her şeyi üstüne alacaksın. Tahir Elçi’nin öldürüldüğünü Mahsum’la şeyin üstüne atacaksın ya da seni infaz edeceğiz dediler. Ben de korktum. Bana dediler bu insanların üzerine ifade ver seni bırakacağız. Beni kandırdılar polis ve savcı. Ben onların oyununa geldim. Ben de bu insanları tanımıyorum. Tahir Elçi’nin nerede şehit düştüğünü, öldüğünü bilmiyorum.”

‘PKK’NIN ÜZERİNE YIKMAMIZA YARDIMCI OL’ 

Kendisinden cinayetin “PKK” tarafından işlendiğini söylemesinin istendiğini dile getiren Ateş, duruşmaya bizzat katılmak istese de bu talebi mahkemece kabul edilmedi.

Ateş, daha sonra yaşadıklarına dair bir mektup kaleme alıp bunu Diyarbakır Barosu’na göndermişti. Dava dosyasına da eklenin bu mektubunda Ateş, bir komutanla yanına gelen savcı K.K’nin, “Elçi cinayetinin Mahsum Gürkan ve Uğur Yakışır tarafından işlendiğini” söylemesi için kendisine baskı uygulayıp ölümle tehdit ettiklerini, istedikleri gibi ifade vermesi halinde ise serbest bırakılacağı sözü verdiklerini anlattı.

Ateş, mektubunda yine gözaltında tutulduğu Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne kadar gelen savcı K.K’nin kendisine “Korkma şerefim ve namusum üzerine seni bıraktıracağım. Bu olayları PKK’nın üzerine yıkmamıza yardımcı ol. Avukat gelirse bu konuşmalardan bahsetme. Senin de avukatın da başı ağrır, yoksa hiç kurtulamazsın” dediğini aktardı.

SAVCILAR HAKKINDA HSK’YA ŞİKAYET: HSK, İŞLEME ALMADI   

Ateş’in beyanları ve mektubu üzerine Diyarbakır Barosu, davanın avukatları ve Tahir Elçi Vakfı, her iki savcı hakkında HSK’ye ‘görevini kasten kötüye kullanma’ suçundan şikâyette bulundu. Ancak HSK yapılan bu şikâyetleri işleme almadı. Alınan bu yönlü kararda, şikâyetin neden işleme alınmadığının gerekçesi ise yer almadı. HSK’nin gerekçesiz bir şekilde şikâyeti işleme almamasına ilişkin yapılan itiraza dair inceleme ise sürüyor.


SAVCILAR TERFİ ETTİ, TANIK BAŞKA BİR CEZAEVİNDE SÜRGÜN EDİLDİ

Tanığı gerçeğe aykırı beyanda bulunmaya zorlayarak görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle suçlanan savcılar, HSK kararıyla terfi edildi. Biri Manisa Cumhuriyet Başsavcı vekili diğeri ise İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi üyesi oldu. Tanık Ataş verdiği ifadelerin ardından Bolu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’ndan İzmir 1 No’lu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na sevk edildi.

Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin baktığı Tahir Elçi cinayeti davanın 10’uncu duruşması 6 Mart Çarşamba günü saat 10.00’da görülecek.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com