Polis, savcılığa teslim olan Nazire Terzi haberini ‘yakalandı’ diye servis etti

15 Temmuz'da öldürülen Tuğgeneral Semih Terzi'nin eşi Nazire Terzi'nin cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından savcılığa giderek teslim oldu. Ardından medya organlarında 'Semir Terzi'nin eşi yakalandı' başlıklarıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden çıkarma görüntüleri paylaşıldı.

KRONOS 28 Aralık 2021 GÜNDEM

Gazeteci Müyesser Yıldız, 15 Temmuz’da Astsubay Ömer Halis Demir tarafından öldürülen Tuğgeneral Semih Terzi’nin eşi Nazire Terzi’nin yeniden cezaevine konulmasında yaşanan süreci sosyal medya üzerinden paylaştı.

Medya organlarının “Nazire Terzi yakalandı” ifadesinde haberlerinin gerçek olmadığı ortaya çıktı. Terzi’nin savcılığa kendisinin teslim olmasına rağmen Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün yakalanmış gibi görüntülerini paylaşmıştı.

Yıldız, Nazire Terzi’nin hakkında 13 Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 6 yıl 10 ay 15 gün cezasının Yargıtay tarafından onandığını belirtti. Nazire Terzi’nin bu kararı öğrendikten sonra infaz bürosunu gittiğini ve kendisiyle ilgili kararın gelmediğinin söylendiğini kaydetti. Geçen çarşamba bir keze daha infaz bürosuna giden Nazire Terzi’ye “İnfaz sırası bekleniyor” cevabı verildi. Nazire Terzi’nin dün avukatıyla birlikte savcıya gitti. Normal şartlarda yatarı bittiği için 10 denetimli serbestlikten yakalanıp serbest bırakılması gerektiren cezaevine konuldu.

Yıldız, Nazire Terzi’nin tutuklanmasıyla ilgili süreci şöyle anlattı:

“Bugünün adalete dair “son dakika” haberi şu oldu:

15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit Astsubay Ömer Halisdemir tarafından vurulan Semih Terzi’nin “aranan” eşi Nazire Terzi’nin “yakalandığı” bildirildi.

N. Terzi 4 yıl 2 ay hapis yattıktan sonra Yargıtay, “terör örgütü üyeliğinden” ceza verilmesi gerektiğini bildirerek 18 yılı bozdu; ama tahliye etmedi.

Bugünkü haberlerin esasına gelince; Yargıtay geçen ay verilen cezayı onadı.

N. Terzi ve avukatı bunu öğrenince teslim olmak için Adliye’ye gitti. Ancak İnfaz Bürosu kendilerine henüz bir karar gelmediğini söyledi.

N. Terzi geçen Kasım’da yeniden yargılandı. Bu defa 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı ve yattığı süre dikkate alınarak tahliye edildi.

Geçen Çarşamba bir kez daha gittiler; bu sefer “infaz sırasını bekliyor” dendi. Nihayetinde bugün N. Terzi avukatıyla birlikte Savcı’ya gitti.

Normalde yatarı bittiği için 10 aylık denetimli serbestlik hakkından yararlanması gerekirken tutuklanıp cezaevine gönderildi.
İşte süreç böyle geliştiği halde; “darbeci Semih Terzi’nin aranan eşi yakalandı” başlıkları atılabildi.

Dahası, haberde bunca yıldan sonra Semih Terzi diye bir başkasının fotoğrafı kullanılabildi!..

Hasılı; medyanın bir “yargısız infazına” daha tanık olduk!..”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com