Savcılık mütalaası: AYM’nin Berberoğlu kararına uyulmalı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Enis Berberoğlu hakkında, mahkumiyet hükmüne ilişkin infaz işlemlerinin durdurulması ve AYM kararına uyulması yönünde mütalaa sundu.

KRONOS 08 Şubat 2021 GÜNDEM

Enis Berberoğlu, yeniden Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) CHP’li Enis Berberoğlu hakkında verdiği hak ihlali kararının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne mütalaasını sundu. Başsavcılık, Berberoğlu hakkında AYM kararına uyulması yönünde mütalaa verdi.

Başsavcılıkça mahkemeye sunulan mütalaada, mahkumiyet hükmüne ilişkin infaz işlemlerinin durdurulması, sanığın hükümlü statüsü sona erdirilerek hakkında yapılacak yargılamada durma kararı verilmesi istendi. Mütalaada ayrıca Berberoğlu hakkında TBMM’den dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezleke düzenlenmesinin istenilmesi talep edildi.

AYM’nin Berberoğlu hakkında verdiği ikinci “Hak ihlali” kararı 3 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. AYM, gerekçeli kararda, “Anayasal düzenin korunması yalnızca Anayasa Mahkemesi’ne ait bir görev değildir. Başta TBMM olmak üzere kamu gücünü kullanan tüm organların yükümlülüğü vardır” demişti.

Bu tespitle yetinmeyen Yüksek Mahkeme eşine sık rastlanmayan bir şekilde kararın, bir örneğinin bilgi için ve ilgileri nedeniyle TBMM, Adalet Bakanlığı ve Hakimler ve Savcılar Kurulu’na gönderilmesine de karar vermişti.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com