MSB: İncirlik Üssü Türkiye’nin, ABD anlaşmayla kullanıyor

ABD Başkanı Joe Biden'ın 24 Nisan'da Ermeni soykırımını tanıması sonrası kimi çevrelerce kapatılması gündeme gelen İncirlik Üssü'nün statüsüne ilişkin Milli Savunma Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada üssün Türkiye'ye ait olduğu vurgulandı, üssü kullanmasına izin verilen ülkelerden biri olan ABD'nin çıkarılmasına dair bir imada bulunulmadı.

KRONOS 28 Nisan 2021 DÜNYA

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) İncirlik Üssü’nün Türk Silahlı Kuvvetlerine ait bir üs olduğunu, mülkiyetinin Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olduğunu vurgulayan bir açıklama yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan açıklamasında Ermeni soykırımını tanıması üzerine yeniden gündeme gelen İncirlik Üssü’ne ilişkin MSB tarafından açıklamada şu hususlar dile getirildi:

ABD ANLAŞMAYLA ÜSSÜ KULLANIYOR

“İncirlik Üssündeki belirli tesislerin kullanımı, Türkiye ile ABD arasında 29 Mart 1980 tarihinde imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasına göre yürütülmektedir. Bu anlaşma ”Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, İncirlik’teki Türk Silahlı Kuvvetleri tesislerinde müşterek savunma tedbirlerine katılması için Birleşik Devletler Hükümeti’ne izin verir” hükmüne haizdir.

İncirlik Üssü, TSK’na ait Hava Kuvvetleri üslerimizden biridir, Türk üssüdür, üzerindeki tüm tesislerle birlikte mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne aittir. Şanlı bayrağımız 24 saat gönderde çekilidir ve hiçbir zaman da inmemiştir.

İNCİRLİK’TE BAŞKA ÜLKELER DE VAR 

İncirlik’te bulunan 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı, hiyerarşik olarak Eskişehir’de konuşlu Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı’na, daha sonra da Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlıdır. Üs Komutanlığı görev ve vazifesini, üs komutanının emir ve komutasında icra etmektedir.

10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’nda ABD’nin dışında İspanya, Katar ve Polonya’ya ait unsurlar bulunmaktadır. Üs’ten Doğal Kararlılık Harekatı da desteklenmektedir.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com