Sayıştay denetleyemiyordu: Varlık Fonu’nu yabancı şirket denetleyecek

Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, Sayıştay denetimi dışındaki Türkiye Varlık Fonu’nun gelecek yıl İngiltere merkezli şirket Pricewaterhouse Cooper denetleneceğini söyledi.

KRONOS 29 Ocak 2021 GÜNDEM

Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Devlet Denetleme Kurulu’nun hazırladığı 2019 Yılı Türkiye Varlık Fonu Denetim Raporu’nun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri, muhalefetin borçlanma eleştirileri eşliğinde tamamlandı. Sayıştay tarafından denetlenemeyen Varlık Fonu’nun aylar süren gecikmenin ardından TBMM’ye sunulan denetim raporları hakkında konuşan Genel Müdür Zafer Sönmez, gelecek yıl İngiliz merkezli bir denetim şirketinin fonu denetleyeceğini açıkladı.

Mevcut raporlarda net ekonomik verilerin yer almadığı eleştirilerinden de bahseden Sönmez, “Biz Varlık Fonu’nun Yönetimi ve Yönetim Kurulu olarak denetimin yapılmasını özellikle teşvik ediyoruz. Bu sene denetimi başka bir kurum yapacak. PwC yapacak, Pricewaterhouse Coopers yapacak” dedi.


Bu haber de ilginizi çekebilir: 

d Sayıştay denetleyemiyordu: Varlık Fonu’nu yabancı şirket denetleyecek

d Sayıştay denetleyemiyordu: Varlık Fonu’nu yabancı şirket denetleyecek

 

Varlık Fonu’nu denetleyecek yabancı şirket, Ziraat Bankası, HalkBank, Vakıfbank, Borsa İstanbul, Botaş, Türkiye Petrolleri, THY, PTT ve Türksat gibi stratejik kurumların hesaplarına ve kurum işleyişlerine ulaşabilecek.

Birgün’den Hüseyin Şimşek imzalı habere göre, CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu Varlık Fonu’nun uluslararası denetimine tepki gösterdi. Yüksek yargı kurumu Sayıştay’ın Varlık Fonu’nun bilgilerine erişemediğini anımsatan Erdoğdu, “Daha önce de bağımsız denetim firmalarına bu denetimleri yaptırmak istediler ancak kamuoyuna açıklanmasa da şartlı görüşten ötesi verilemedi. Denetim yapılırsa ve bu bilgilere ulaşılabilirse bu bir ilk olacak. Esas olan Sayıştay’ın denetim yapması ama iktidar da buna müsaade etmiyor” diye belirtti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com