Seçil Erzan, hakim karşısında: Futbolcular fonu anlattı

Aralarında futbol dünyasının ünlü isimleri Arda Turan ile Emre Belözoğlu'nun da bulunduğu toplam 21 kişiyi dolandırmakla suçlanan banka şube müdürü Seçil Erzan, üçüncü kez hakim karşısına çıktı. Erzan'ın 252 yıl hapsi istenirken, 6 sanığın daha yargılandığı duruşmada futbolcular da ifade verdi.

KRONOS 08 Mart 2024 GÜNDEM

Eski Denizbank çalışanı Seçil Erzan’ın, aralarında ünlü futbolcuların da bulunduğu 21 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla açılan davanın üçüncü duruşması 41. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

252 yıla kadar hapsi istenen banka şube müdürü Seçil Erzan ile birlikte 7 sanığın yargılandığı dava öncesinde, Galatasaraylı futbolcu Muslera ve Arda Turan’da, İstanbul Adliyesi’ne geldi.

MURSELA: ERZAN, PARANIN GERİ ÖDENECEĞİNE DAİR BELGE VERDİ

Mahkeme Başkanı, şikâyetçi Fernando Muslera’ya “Para vermeye kim ikna etti?” sorusu üzerine Muslera tercüman aracılığıyla ifade verdi. Muslera, ” 2011’de Seçil Erzan’ı tanıdım. Bankadan arayarak tekliflerde bulunuyorlardı, finans işiyle ilgili olanlar üst düzey yöneticiler arıyordu. Daha sonra Denizbank’ın fon hesabıyla ilgilenen Seçil Erzan beni aramaya başladı. 1,5- 2 aylık sürede yüzde 35’lik kazanç teklif etti. Bu Denizbank tarafından yapılan teklifti. Seçil Erzan aradı, ‘Mehmet Aydoğdu ve Hakan Ateş fon dairesinin başında olan kişiler’ dedi. Bunun üzerine Florya Şubesinden 700 bin dolar paramı çektim. Çektikten sonra Musa Mert Çetin’e verdim. Musa Mert, bu parayı Denizbank’ın Levent Şubesinde Seçil Erzan’a ofisinde teslim etti. Seçil’in aramasıyla Ziraat Bankasından 500 bin dolar alıp Musa Mert’e verdim, bu parayı da Musa Mert, Erzan’a Denizbank’ın kapısından verdi. Seçil Erzan paranın geri ödeneceğine dair yazılı bir belge verdi. Bana 1.2 milyonluk yatırımın karşılığında 700 bin dolar geri verildi. Ana param üzerinde herhangi bir kazancım olmadı” dedi.

‘ŞİKAYETÇİYİM’

Mahkeme Başkanı, “Seçil İspanyolca bilmiyordu, Seçil ile kendisi arasında kim aracılık yaptı” sorusuna Muslera, “Musa bey benim arkadaşımdır, güvendiğim birisidir. O yüzden bağlantıyı o sağlıyordu” dedi. “Seçil, dışında kendisini para yatırmaya ikna etmeye çalışan olmuş mu?” sorusuna Muslera, “Hayır. Sadece Seçil Erzan aracı oldu” diye cevap verdi. “Bu konuyla ilgili para kazanıldığına şahit olmuş mu? sorusuna “Başka kimseyle konuşmadım” dedi. Savcının “Seçil Erzan ile şahsi yakın bir ilişkisi var mıydı?”, “Hayır, sadece banka ilişkisi vardı” dedi. Muslera, yatırım yaptıktan sonra bazı ünlü kişilerin de fonda paralarının olduğunu söyleyerek Erzan’ın kendisini rahatlatmaya çalıştığını ifade ederek “Şikâyetçiyim” dedi.

‘EN AZINDAN PARAMI KURTARMAYA ÇALIŞTIM’

Mahkeme başkanı, “Para aldığında 700 bin dolar, herhangi bir belge aldın mı?” sorusuna “Hayır” dedi. Bir avukatın, “Ana paradan 700 bin doların geri alınmasında Musa Mert Çetin’in rolü olmuş mu?” sorusuna Muslera, “O olmasaydı parayı da geri alamazdık, Musa Bey’e teşekkür ediyorum” dedi. “Şubeye gidip bizzat para çekme işlemi olmuş mu?” sorusuna ise Muslera, “Gittim fakat herhangi bir işlem gerçekleşmedim” dedi.

“Seçil’i tanımadığını söylemişti. Ona mı güvenerek para verdi?” sorusuna, “Seçil’i tanımıyordum, bankanın büyük bir banka oluşuna güvendim. Seçil’in de müdür olmasına güvendim. Musa Mert’e paramı transfer etmesi için güvendim” şeklinde cevap verdi. Muslera, “Bazı şeylerin yolunda gitmediğini anlayınca en azından sadece ana paramı kurtarmaya çalıştım” dedi. “Musa Mert Çetin vasıtasıyla ‘Paramı vermezlerse banka yönetimine gideceğim, Fatih Terim’e gideceğim’ demiş mi?” sorusuna Muslera, “Sadece paramı vermezlerse bankanın üst düzey yönetimine gideceğim dedim” şeklinde ifade verdi. Muslera ifadesinin ardından salondan ayrıldı.

BELÖZOĞLU: SEÇİL, FATİH TERİM’İN PARASI OLDUĞUNU SÖYLEDİ 

Emre Belözoğlu ise şöyle konuştu: ”Volkan’ın beni aramasıyla Denizbank’ın fonu olduğunu söylemesiyle başladı. Volkan’a 4 milyon 290 bin dolar verdim. İlk parayı teslim etmeden önce Seçil Erzan fonla ilgili bilgilendirme yaptı. Fonu da Hakan Ateş ve Mehmet Aydoğdu’nun yönettiğinden bahsetti. Ne kadar getirirseniz o kadar fazla kazanacağımızı söyledi.

Hedef rakam söyledi. ’10 milyon, 5 milyon’ dolar dedi. Ben bu kadar verebileceğimi belirttim. Hiç para almadım. Volkan kendisinin, eşinin ve kayınpederinin parasının olduğunu söyledi. 7 Nisan’dı galiba, bankaya gittikten sonra birçok sporcunun da bu fona dahil olduğunu öğrendim. Daha önce bilmiyordum. Seçil Erzan, Fatih Terim’in parası olduğunu da söyledi. Hiçbir şekilde bu konuyu Fatih Terim’le görüşmedim.

Fatih Hoca bizim büyüğümüz. Bankaya beraber gitmemizin nedeni hamilik yapmasıyla alakalı. Fatih Terim fonunu ilk defa duyuyorum. Bankadaki fona girdik biz.”

ARDA TURAN: NEFSİME YENİK DÜŞEREK…

Arda Turan da mahkemede Seçil Erzan hakkında şunları söyledi:

“Kendisini tanıdığımda Florya’ya gelen, bankasının gücünü arkasına almış bir hanımefendiydi. Futbolcularla yakın ilişkileri vardı. Başarılarından dolayı bankası tarafından da efsaneleştirilmiş, internet sitesinde 15 yıllık başarı öyküsü anlatılan bir kadındı. Bu terfiyle Levent şubesine müdür oldu. Birçok kez mevduat getirmemi söyledi. Ekim 2022. Hayatım boyunca faiz almamış biriyim. Mevduat yerine gel bir fona koyalım bu faiz değil dedi. Nefsime yenik düşerek kabul ettim. Faiz olarak değil fon getirisi olarak girdim. Bana o kadar yüksek getiri söylemedi, onun samimiyetine güvendim.

Fırsat olduğunu 10 milyon dolar getirirsem faydalanacağımı söyledi. Mümkün olmadığını söyledim ama kısmen sağlayabilirim dedim. Ekim’den Ocak 2023’e kadar bazen borç alarak, taşınmazlarımı satarak 13 milyon 900 bin dolara yakın para verdim. 6 milyon 400 bin doları istediğim zamanlarda getirdi. 7,7 milyon dolar kaldı. 17 milyon dolar alacağımı, 4 milyon dolar kazanacağımı söyledi. Depremle ilgili bir sıkıntı olduğunu söylediği için baskı altına almadım. İlk parayı verdikten sonra ekranları gösterdi, kağıt verdi. Bankasından kredi çektim, bankasına telefon açıp 33 milyonluk krediyi bankasından aldım. Denizbank’ın starlarından gibi gösterildi.”

‘HİÇ TEHDİT ETMEDİM’

Arda Turan, mahkemedeki ifadesine şöyle devam etti: “Para istediğimde annesinin rahatsız olduğunu söyledi. Geçmiş olsun kusura bakma deyip telefonu kapattım. Verdiğim her sözü tuttum. Faiz getirisi istemedim. Ben tamamiyle Denizbank’a güvenerek Hakan Ateş, Mehmet Aydoğdu’yu suçlamayarak, biz hepimiz mağduruz… Seçil Erzan, bankanın şube müdürüdür. Denizbank şube müdürüne sahip çıkmalıdır. Ben şube müdürüne para verdim. Hiç tehdit etmedim, hakaret etmemeye çalıştım.

‘BU KONULARDA BİRAZ SAFIM’ 

‘Fona para sokmak lazım’ diyordu. ‘Nominal’ diyor bişey diyor anlamıyorum. ‘Ocak’a kadar 10 milyon dolar getireceğim’ dedi. Hiç kimsenin para yatırdığını bilmiyordum. Ben bu konularda biraz safım. Zaten saf olmasam bu kadar parayı verir miydim? Ülke zor durumda, olur diye düşündüm.”


İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Galatasaraylı eski futbolcular Selçuk İnan, Emre Çolak, Emre Belözoğlu, Arda Turan, Fernando Muslera ile Buse Terim, Buse Terim’in eşi Volkan Bahçekapılı, eski kulüp tercümanı Musa Mert Çetin ve Emre Çolak’ın kardeşi Emrah Çolak gibi 18 isim şikayetçi olarak yer alıyordu. İlk duruşmanın ardından iş insanı Mert Zeydanlı, Deniz Güzel ve Nuray Şengüler’in iddianamelerinin de eklenmesiyle davadaki şikayetçi sayısı 21’e çıktı.

Seçil Erzan için “Özel Belgede Sahtecilik” ve “Tacir veya Şirket Yöneticisi Olan ya da Şirket Adına Hareket Eden Kişilerin Ticari Faaliyetleri Sırasında Dolandırıcılık” suçlarından 77 yıldan 252 yıla kadar hapis talep edilirken; diğer sanıklar Ali Yörük, Kerem Can, Hüseyin Eligül, Nazlı Can, Atilla Yörük ve Asiye Öztürk’ün ise aynı suçlardan 3 yıl ile 85 yıl arasında değişen oranlarda hapisle cezalandırılmaları istendi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com