Van karıştı: Gözaltılar, protesto ve sokağa çıkma yasakları…

Van Büyükşehir Belediye eşbaşkanı Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkı olmadığı iddiasıyla mazbatasının AKP'li adaya verilmesi sonrası Van sokakları karıştı. Bugün yapılacak protesto yürüyüşüne Valilik'ten yasak geldi. İl genelinde protestolar 15 gün boyunca yasaklandı, Siirt'in Pervani ilçesinde sokağa çıkma yasağı alındı.

KRONOS 03 Nisan 2024 GÜNDEM

Türkiye, 31 Mart yerel seçimlerinin hemen akabinde halk iradesine karşı ilk darbeyi yaşadı. Van’da seçime girme hakkı verilen ve yüzde 55 oyla sandıktan zaferle çıkan DEM Parti Büyükşehir Belediye eşbaşkanı Abdullah Zeydan’ın mazbatası geri alındı. Adalet Bakanlığı’nın seçime iki gün kala yaptığı itiraz sonucu, mahkeme Zeydan’ın seçilme hakkı anlamına gelen memnu haklarının geri alınmasına karar verdi. Bunun üzerine mazbata ikinci sırada olan AKP’li aday Abdullahat Arvas’a verildi. “Dolaylı kayyım” olarak nitelendirilen bu olay sonrası Van karıştı. Van’da halk seçtikleri başkanın mazbatasının geri alınması sonrası sokağa çıktı. Protestolara yönelik polis müdahalesi yaşanırken, çok sayıda kişi de gözaltına alındı.

DEM Parti MYK başta olmak üzere çok sayıda il ve ilçe örgütleri, 3 Nisan’da Van’da protesto kararı almıştı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de Van’a gidilmesi için CHP heyeti görevlendirdi. Ancak Van Valiliği, bugün yapılacak yürüyüş ve protestolara ilişkin yasak kararı aldı.

Van’da 15 gün süreyle gösteri, yürüyüş, oturma eylemi gibi her türlü eylem ve etkinliğe yasak getiren Van Valiliği, söz konusu protestolar için çevre il ve ilçelerden gelecek kişi ve grupların da kente ve ilçelere giriş-çıkışlarına izin verilmeyeceğini duyurdu.

SİİRT’TE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Aynı karar Bitlis Valiliği tarafından da alındı. Siirt Valiliği de ikinci bir duyuruya kadar Pervani ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan etti.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise Van, Hakkari, Yüksekova, Siirt, Batman, Şırnak ve İzmir’deki protestolarda toplam 89 kişinin gözaltına alındığını, “Türkiye’nin huzuru” diyerek duyurdu.

DEM Parti, Van’da 14 ilçenin tamamını kazanarak bir ilke imza atmıştı.

VAN VALİLİĞİNİN AÇIKLAMASI

Van Valiliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Van ili coğrafi sınırları içerisinde 03/04/2024 tarihinden geçerli 17/04/2024 tarihi de dâhil
olmak üzere (15) gün süre ile; Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantılarının 2911 Sayılı Kanunun ilgili hükümlerine istinaden YASAKLANMASI,

Yine Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetlerin de 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında YASAKLANMASI,

Yine yukarıda belirtilen tarihler arasında, ilçelerimizden veya çevre illerden bireysel veya toplu olarak veya ilimiz güzergâhını kullanarak, başta yukarıda belirtilen paylaşımlarda bahsedilen konu ve benzer konulara ilişkin her türlü kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılım sağlanmasının önlenmesi amacıyla, kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılması muhtemel şahıs/şahıslar/grup/grupların 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (c) fıkra hükümleri gereğince, ilimiz ve ilçelerimize girişlerine, buralardan bireysel veya toplu olarak çıkışlarına İZİN VERİLMEMESİ hususunda Valilik makamınca karar alınmıştır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com