‘Seçimi kaybeden Bakan Yardımcısı oluyor, bakanlar korkuyor’

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Seçimi kaybeden Bakan Yardımcısı oluyor. ‘İyi ki seçimi kaybettim’ diyor. Bakanların çoğu her an yaptıkları bu işlemlerin Bakan Yardımcıları tarafından Cumhurbaşkanı’na iletilip kendi aleyhine kullanacakları korkusu içinde” dedi.

KRONOS 20 Haziran 2020 GÜNDEM

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Mersin il kongresine katıldı.

ANKARA – Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, KARAR TV’de ‘Liderlerle Ekonomi’ programında Taha Akyol, Elif Çakır ve İbrahim Kahveci’nin sorularını cevapladı, ekonomi gündemine ilişkin önemli mesajlar verdi.

Müsteşarlıkların kaldırılarak yerine Bakan Yardımcısı pozisyonunun getirilmesini eleştiren Davutoğlu, “Müsteşarlığı kaldırırsanız devletin tecrübe aktarımını yitirirsiniz. Olacakları biliyordum. Müsteşarlıkları niye kaldırıyorlar, Bakan yardımcılarına alternatifi olmasın diye. Peki, Bakan yardımcıları kim? Seçimi kaybeden Bakan yardımcısı oluyor. Sıradan milletvekili olacakken, iyi ki seçimi kaybettim diyor, güç kullanan bir Bakan yardımcısı oluyor” şeklinde konuştu.

“BAKANLAR, İŞLEMLERİ CUMHURBAŞKANLIĞI’NA İLETİLİR DİYE KORKUYOR”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Bakan Yardımcılarının işlevinin değiştiğini kaydeden Ahmet Davutoğlu, bakanların, bakan yardımcılarından işlemlerinin Cumhurbaşkanlığı’na iletileceği gerekçesiyle korktuğunu da söyledi. Davutoğlu, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi neye yol açtı? Cumhurbaşkanı bir de Bakan var. Fakat Bakan’ın altına Cumhurbaşkanı’nın atadığı 3-4 tane Bakan yardımcısı var. Bakanların çoğu her an yaptıkları bu işlemlerin; Bakan yardımcıları tarafından Cumhurbaşkanı’na iletilip kendi aleyhine kullanacakları korkusu içinde. Bu korkular bürokraside hiyerarşiyi yok ediyor. Ve Bakan’ın kendi kanaatini oluşturarak Cumhurbaşkanı’na gidip şu tedbiri almamız gerekiyor düşüncesini yok ediyor. Çarpıcı örnekler ise YKS ile sokağa çıkma yasakları” şeklinde konuştu.

“O PARAGRAFIN KALKMASI İÇİN BEN GİTTİM”

Başbakanlığı döneminde ekonomi ile ilgili adımlarının da sorun olduğunu anlatan Davutoğlu, ‘gizli kapaklı işleri’ bitirmek istediğini ama görevden alındığını belirtti. Davutoğlu “AK Parti hükümetlerinin programlarında yer alan şeffaflık ve yolsuzlukla mücadele paragrafının kaldırılması için benim gitmem gerekti” dedi.

“TÜRKİYE 2001 KOŞULLARINA GERİ DÖNDÜ”

Şu an Türkiye’de 2002 öncesi AK Parti’yi iktidara getiren ortamın var olduğunu savunan Davutoğlu, “Ekonomi ve demokraside 2001’e geri dönüldü. Artık tek başına güçlü bir iktidar partisi yok. Sayın Bahçeli’nin ağzından çıkacak bir söz ile Erdoğan’ın planları değiştirebilir. Şu Türkiye’de örtülü bir koalisyon hükümeti ile karşı karşıyayız. Ve kararları doğru düzgün alamıyorlar. Bunlar orta sınıfın belini büken koşulları hazırlıyorlar. Türkiye’yi dış dünyaya kapatmak demek; orta sınıfı yok etmek demektir” şeklinde konuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com