Şehirlerarası yolculuklara yüzde 50 zam talebi

Şehirlerarası karayolu taşımacılığında da zam sinyali geldi. Bakanlıkla görüşmeye hazırlanan temsilciler yüzde 50 zam ve vergi indirimi talep ettiklerini açıkladı.

KRONOS 03 Ocak 2022 EKONOMİ

Döviz kurundaki değişimler tüketiciyi her alanda zamla karşı karşıya getirdi. Akaryakıt ve yolların ücretlerinin de artmasıyla şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan şirketler, zam talebiyle Ulaştırma Bakanlığı ile görüşmeye hazırlanıyor.

YÜZDE 50 ZAM TALEBİ

Cumhuriyet’in aktardığına göre sektör temsilcileri yüzde 50 zam ve KDV indirimi istiyor. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Birol Özcan, bütün ana giderlere zam geldiğini hatırlatarak, “Bu zamlar sektörü öldürdü” diyor.

“Mazot 13 lira olur mu?” diyen soran Özcan, “Köprü ücretleri de çok fazla arttı. Bu şartlar altında teker dönmez. Böyle giderse firmalarımızın birçoğu yıl sonunu göremez, 337 firmamız var yıl, sonu 200’e kadar düşer. Sektörün ayakta kalması için en az yüzde 50 zam yapılması gerekiyor. Bakanlıkla ocak sonuna doğru görüşmemiz var, taleplerimizi ileteceğiz” diye belirtiyor.

EN PAHALI YOLLARI KULLANIYORUZ

Ulaştırma Bakanlığı’nın açıkladığı fiyat tarifesi gereğince 4 ay dolmadan fiyat değişikliği yapamadıklarını söyleyen Tüm Otobüsçüler Federasyonu başkanı Mustafa Yıldırım ise, “Bu 4 aylık fiyat tarifesi açıklandığında motorin 7 liraydı şimdi 13’e dayandı. Acilen bir güncelleme gerekiyor. Biz devlet tarafından desteklenen havayolu ve demiryolu ile rekabet ediyoruz, biz de vatandaşa hizmet veriyoruz, neden bize akaryakıtta vergi iadesi yok? Uzak mesafede 100 milyon yolcumuzu havayolu çaldı, İstanbul-Ankara gibi mesafelerde de hızlı tren çaldı. THY ve TCDD’ye indirimler uygulanırken bizim sektörümüz en pahalı yolları kullanmaya mecbur bırakılıyor” ifadelerini kullanıyor.

ULAŞIMA GELEN DİĞER ZAMLAR

Yıldırım ayrıca, “Hiçbir iş kolunda makinenin düzenli vergisi olmaz. Biz neden iş yaptığımız otobüslerimize her yıl düzenli olarak Motorlu Taşıtlar Vergisi ödüyoruz?” diye belirtiyor.


 

Öte yandan yeni yılla birlikte birçok şehir içi ulaşım tarifesine de zam gelmişti. İstanbul Deniz Otobüsleri’ne bağlı Sirkeci-Harem arabalı vapur fiyatları 21 liradan, yaklaşık yüzde 40 zamla, 29 liraya yükseldi. Zamla birlikte yolcu bileti ise 8 liradan 10 liraya çıktı. İstanbulKart’tan alınan bir tam ücret 4.03 liradan 5.48 liraya çıktı. Şehir Hatları Adalar Hattı’nda motorlarda bir biletin fiyatı 23 lira oldu. Tam Akbil 15.64 liraya yükselirken Ada Kartı 10.95 lira, öğrenci 7.82 lira oldu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com