Şeker, 9 ayda ‘ufak ufak’ yüzde 30 zamlandı

Türkşeker'in, toptan şeker satış fiyatlarına mayıs ayından bu yana 9 kez zam yaptığı ortaya çıktı. Kamuoyuna duyurulmayan zamların toplamı yüzde 30'u buluyor.

KRONOS 14 Ağustos 2023 EKONOMİ

Gıda fiyatlarına ardı ardına gelen zamlardan şeker de nasibini alıyor. Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (Türkşeker), toptan şeker satış fiyatlarına Mayıs ayından bu yana 9 kez zam yaptı.

Bloomberg HT’den İrfan Donat’ın haberine göre Türkşeker tarafından 8 Mayıs’ta KDV hariç kilogram fiyatı 18,5 TL olarak belirlenen toz şeker, 14 Ağustos’ta 24 TL’ye çıktı. Böylece şeker son 14 haftada toz şekerin toptan fiyatı yüzde 29,7 zamlandı.

ZAMLAR UFAK UFAK GELDİ 

Ancak Türkşeker, bu sefer zam uygulamasında farklı bir yol tercih ediyor. Önceki yıllarda tek seferde yaptığı zamları son dönemde haftalara yayarak ufak ufak yapmaya başladı.

Örneğin 8 Mayıs’ta 18,5 TL olan KDV hariç toz şeker fiyatı 16 Mayıs’ta yüzde 1 zamlanarak 18,69 TL oldu.

Ardından 5 Haziran’da yüzde 4,36 artışla 19 TL olan toz şekerin fiyatı, 10 Temmuz’da yüzde 7,7 zamla 21 TL’ye çıktı.

İki hafta sonra 24 Temmuz’da Türkşeker yeniden toz şekere yüzde 2.4 zam yaparak 21,5 TL’ye yükseltti. 31 Temmuz’da ise yüzde 3,5 zamlanan toz şekerin kilogram fiyatı KDV hariç 22,25 TL oldu.

Türkşeker, Ağustos ayının ilk iki haftasında da şekere iki ayrı zam yaptı.

Önce 7 Ağustos’ta yüzde 3,8 artış ile toz şekerin fiyatı 23,10 TL olurken, 14 Ağustos itibariyle yüzde 3,9 daha zamlanarak 24 TL’ye yükseldi.

Böylece, Mayıs’tan bu yana Türkşeker, toz şeker fiyatlarına “küçük küçük” yaklaşık yüzde 30 zam yaptı.

ZAMLAR DEVAM EDECEK 

Sektör paydaşları, önümüzdeki haftalarda da Türkşeker’in bu şekilde şeker zamlarına devam edeceği beklentisinin piyasada hakim olduğunu ve mevcut fiyatların 27 TL’ye kadar çıkabileceğini iddia ediyor.

Bu arada, TÜİK’e göre ise şekere Temmuz’da aylık bazda yüzde 7,8 zam gelirken, Mayıs’tan bu yana gelen zam yüzde 8,71 olarak gözüküyor.

TÜRKŞEKER RESMİ SİTESİNDEN DUYURMUYOR 

Daha önceki yıllarda Türkşeker’in resmi internet sitesinde fiyat artışlarına yönelik bilgilendirme notu paylaşılırken, son dönemdeki haftalık zamlar kurum tarafından kamuoyu ile paylaşılmıyor. Bunun yerine zamlı fiyat listeleri fabrikalara yazı şeklinde iletiliyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com