‘Sen-ben inanmıyoruz ama yabancıyı inandırdı’

Yabancı yatırımcının MB'nin politika faizini sene sonuna kadar yüzde 17’de tutacağını fiyatlamaya başladığını belirten yatırım uzmanı Işık Ökte "Sen ve ben yüzde 17 politika faizinin Türkiye’de sürdürülebilir bir şey olmadığını biliyoruz fakat Naci Ağbal, yabancı yatırımcıyı inandırdı" dedi.

KRONOS 06 Şubat 2021 EKONOMİ

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal

Yabancı yatırımcının Merkez Bankası’nın (MB) politika faizini sene sonuna kadar yüzde 17’de tutacağını fiyatlamaya başladığını belirten yatırım uzmanı Işık Ökte, bunun doların 6.85 TL’ye kadar inmesine yol açabileceğini belirtti. İşsizlik, enflasyon gibi makroekonomik göstergelerde büyük bir değişim yaşanmadığını belirten Ökte, Fox Tv’de konuştu:

‘AĞBAL, YABANCI YATIRIMCIYI İNANDIRDI’ 

“Ama bir yerde inanılmaz bir değişim var. Boğaziçi Üniversitesi olayları piyasaları neden etkilemedi, biliyor musunuz? Çünkü insanlar, sayın Naci Ağbal’a inanılmaz bir kredi ve güven gösteriyorlar. Naci Bey’in enflasyon raporu toplantısında gazeteci Okan Müderrisoğlu’na verdiği cevap, benim son zamanlarda gördüğüm en güzel cevaplardan biriydi. Ağbal, ‘Evet, şu andaki faizleri yüksek olarak değerlendiriyoruz. Ama ilk önce fiyat istikrarını sağlamak istiyoruz. Finansal istikrar ondan sonra gelecek’ dedi. Naci Ağbal, yabancı yatırımcıyı inandırdı.


 

‘YÜZDE 17 POLİTİKA FAİZİ, SÜRDÜRÜLEMEZ ‘ 

Sen ve ben yüzde 17 politika faizinin Türkiye’de sürdürülebilir bir şey olmadığını biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da biliyor. Fakat Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yüzde 17 politika faizini sene sonuna kadar koruyabileceğini yabancılar fiyatlamaya başladı, Bu da bizi dolar/TL’de 6.85’e götürebilir.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com