Senatörlerden tasarı, Enes Kanter’den 1 milyon imza kampanyası

KRONOS 13 Kasım 2019 DÜNYA

AKP’nin genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyaretine başladığı saatlerde iki Demokrat Senatör ABD Kongresi’nde Türkiye’de insan hakları ihlalleriyle ilgili yasa tasarısı açıkladı. Tasarıyla ilgili yapılan basın toplantısına NBA yıldızı Enes Kanter de katıldı.

AKP’nin terörle mücadele yetkilerini muhalifleri hedef almak için kötüye kullandığını belirten yasa tasarısı, Massachusetts Senatörü Edward J. Markey ve Oregon Senatörü Ron Wyden tarafından sunuldu. Tasarıda, siyasi mahkumların serbest bırakılması istendi; basın, internet ve hukukun üstünlüğüne vurgu yapıldı.

Kongre binasında düzenlenen basın toplantısında Senatör Markey ve Senatör Wyden’a Boston Celtics’in yıldızı Enes Kanter de katıldı.

‘ALARM ZİLLERİ ÇALMAK İÇİN EN İYİ ZAMAN’

Tasarıyı açıklayan Senatör Edward J. Markey, şunları söyledi:

“Alarm zillerini çalmak için en iyi zaman. Yarın Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Trump’ın daveti üzerine Beyaz Saray’da olacak. Başkan Trump yakın zamanda ABD güçlerini Suriye’nin kuzeyinden tek taraflı çekerek, Türk güçlerine Kürtlere yönelik katliam yapmalarının yolunu açan vicdansız bir karar verdi. Bu meselenin çok ve iyi nedenlerle dikkat çekti. Ancak Türkiye ve dünyadaki Türk vatandaşlarının haklarının ihlali yeteri kadar dikkat çekmemişti.

Başkan Türkiye’nin insan hakları sicilinin kabul edilemez olduğunu açıkça söylemeli, aynı şekilde ABD Senatosu da tüm dünyada demokrasi ve insan haklarına bağlılığını göstermeli.

Senatör Wyden’le birlikte Kanter’in işini yapabilmesi ve ABD dışına güvenle seyahati için çalışmayı sürdüreceğiz.”

ENES KANTER’DEN 1 MİLYON İMZA KAMPANYASI

Bu arada Enes Kanter “You Are My Hope” (Benim Ümidimsin!) kampanyasını başlattı. 1 milyon imza ile Türkiye’deki mağduriyetlere dikkat çekmeyi hedeflayan Kanter, basın açıklamasında kampanya hakkında bilgi verdi.

‘ERDOĞAN BURADA UYUYOR, 864 BEBEK…’

Öte yandan Erdoğan’ın ABD ziyaretinde kalacağı otelin duvarlarına bazı göstericilerin yazı ve fotoğraflar yansıttığı görüldü. Görüntülerde, “Erdoğan burada uyuyor, 864 bebek onun hapishanelerinde”. ifadeleri kullanıldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com