Emine Şenyaşar’dan sanıklara: Eşimi ve çocuklarımı kim öldürdü?

AKP'li İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucunda Şenyaşar ailesinden üç kişinin hastanede öldürülmesine ilişkin dava Malatya'da başladı. Emine Şenyaşar, sanıklara "Eşimi ve çocuklarımı kim öldürdü?" diye sordu.

KRONOS 17 Ocak 2023 GÜNDEM

Şenyaşar ailesinden 3 kişinin katledildiği ve “Hastane katliamı” olarak anılan davnın ilk duruşması Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının hastanedeki saldırılarına dair 4 yıl 4 ay sonra açılan davanın ilk duruşması Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

‘KATLEDENLER TUTUKLANSIN’

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre; duruşma öncesi adliye önünde kısa bir konuşma yapan Emine Şenyaşar ise, oğullarının vahşice öldürüldüğünü söyleyerek, “Oğlumu katledenler tutuklansın. Niye tutuklanmıyor? Hastane kayıtlarını sildiler, hastaneyi boyadılar. Gerçekleri ortaya çıkarın” diye konuştu.

Dava hakkında bilgileri sosyal medya hesabında paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “Şenyaşar ailesinin 4,5 yıldır verdiği adalet mücadelesinde yanlarındayız. Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesinde başlayan duruşmayı, aileyle birlikte, PM Üyemiz Erbil Aydınlık, Malatya İl Başkanımız Barış Yıldız, Urfa İl Başkanımız, örgütümüz ve hak savunucuları ile takipteyiz” ifadelerini kullandı.

DAVA İKİYE AYRILDI

Şenyaşar ailesinin uğradığı saldırıya dair davanın dosyaları, saldırı aynı gün olmasına rağmen “iş yeri” ve “hastane” olarak ikiye ayrıldı. Hastane davasında 19 sanık hakkında Hacı Esvet Şenyaşar ve Adil Şenyaşar’ı katletmekten, Ferit Şenyaşar ve Mehmet Şenyaşar’ı ise yaralamaktan hapis cezası talep edildi.

Bugün görülecek davanın ilk duruşmasında her iki dosyanın birleştirilmesi bekleniyor.

GAZETECİLERE ENGEL

Gazetecilerin duruşmayı takip etmesi de engellenirken, Yıldız ailesinden bazı kişilerin, Evrensel gazetesi muhabirine saldırarak tehdit ettiği belirtildi.

Duruşmada mahkeme heyeti, Şenyaşar ailesinin müdahillik talebini kabul ederken, baroların suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle müdahillik taleplerinin reddine karar verdi.

Daha sonra dosya kapsamında tutuklu iki sanıktan Mekail Şimşek, tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile savunma yaptı. Mahkeme ise, usul hukukuna aykırı olarak Şimşek’in kolluk aşamasındaki ifadesini öncelikle okudu. Buna karşı Şenyaşar ailesinin avukatları itirazda bulundu.

Ardından diğer tutuklu sanık Celal Yıldız, SEGBİS ile bağlanıp, savunma yaptığı esnada Emine Şenyaşar, sanıkların suçtan kurtulmaya çalıştıklarını ifade ederek, “O zaman kimler benim eşimi ve çocuklarımı öldürdü?” diye sordu.

Savunmaya devam eden Celal Yıldız, Suruç’ta siyaset yaptığını, kolluk amirlerinin çoğunu tanıdığını ve korucu olarak kamu görevi yaptığını belirterek, kendini savundu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com