Öğrenciler polis şiddetini anlattı: Taciz, darp, tehdit, ters kelepçe

Atanmış rektör karşıtı eylemlere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve ifadeleri sonrasında serbest bırakılan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, polis tarafından işkence gördüklerini, tehdit edildiklerini ve darba uğradıklarını kaydetti.

KRONOS 04 Şubat 2021 GÜNDEM

Boğaziçi Üniversitesi’nde atanmış rektöre karşı protesto gösterilerine katıldıkları için gözaltına alınan, ifadeleri alındıktan sonra da serbest bırakılan öğrenciler, maruz kaldıkları polis şiddetini ve darbı anlattı. Polislerin kendilerini, “Biz devletiz, size neler yapacağımızı bilmiyorsunuz, bizim yüzümüzü unutmayın, sizi bitireceğiz” sözleriyle tehdit ettiklerini anlatan öğrencilerden taciz edildiğini söyleyen de var, ters kelepçeyle işkenceye uğradığını belirten de.

Evrensel gazetesinden Eylem Nazlıer’in haberine göre; Boğaziçi Üniversitesi önünde toplanma çağrısı yapan ve gözaltına alınan 159 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinden 98’i serbest bırakıldı.

“KALÇAM İKİ KERE SIKILDI”

Serbest kalan öğrencilerden İstanbul Üniversitesi öğrencisi K.Ç, gözaltında tacize uğradığını belirtti. İki polisin kendisini gözaltı aracının yanına sürüklediğini anlatan K.Ç, “Bu sırada arkamda 4 çevik kuvvet polisi bulunuyordu. Çember altında bulunduğum sırada kalçam iki kere sıkıldı. Fark ettiğim anda arkamı döndüğümde yalnızca 4 çevik kuvvet polisi olduğunu gördüm, onlara tepki göstererek uzaklaşmalarını söyledim” dedi.

Tacizin bu şekilde tekrarlandığını belirten K.Ç, “Gözaltı aracına sokulmak üzere sağ kolum çevrilerek ve sürüklenerek araca yüz üstü yapıştırıldım. Bu sırada sağ kolumda olan polis iki bacağımı açarak tek bacağı ile özel bölgeme bastırarak ters kelepçe yapmaya çalıştı. Yanımdaki kadın arkadaşım tepki göstererek bacağını oradan çekmesini söyledi. Ters kelepçe yapılıp gözaltı aracına sokuldum” diye anlattı.

“BİZ DEVLETİZ, SİZE NELER YAPACAĞIMIZI BİLİYOR MUSUNUZ?” TEHDİDİ

Mimar Sinan Üniversitesi öğrencisi Şeyma Çopur ise Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışmak için desteğe gittiklerini, Etiler durağında arkadaşlarını beklerken polisler tarafından gözaltına alındıklarını anlattı. Çopur, “Durakta beklerken polislerin zorba tavrıyla karşılaştık. Herhangi bir anons olmadı, polis amiri koşarak geldi ve bir arkadaşımızı itti, ‘aşağı bakın’ dedi. Direk gözaltına alındık. Bir eylem yokken, biz dağılıyorken polisler önümüzü keserek gözaltına aldılar. Zaten gözaltı kararıyla gelmişlerdi” dedi.

Gözaltına alındıktan sonra da polis şiddetinin sürdüğünü belirten Çopur, “Zaten hepimiz ters kelepçe ile gözaltına alındık. Fiziki ve sözlü olarak taciz edildik. Bir sürü küfür edildi. ‘Biz devletiz, burada size neler yapacağımızı biliyor musunuz?’ gibi sözler söylediler. Fiziki olarak erkek arkadaşlarımızın yumurtalıkları sıkıldı. Ters kelepçe gözaltı sürecinde devam etti. Bir arkadaşımızın bileği çok fazla morarmasına rağmen gevşetilmedi. Polis bir arkadaşımızın çenesini yerinden çıkardı. Araç içinde de darp edildik. Benim vücudumun çeşitli yerlerinde ezilme ve morluklar var” diyerek yaşadıklarını anlattı.

“YUMRUK ATIP YERDE SÜRÜKLEDİLER”

Öğrencilerle dayanışmak amacıyla okula geldiklerini anlatan Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü öğrencisi Batuhan Çotur da şunları kaydetti: “Polisler gözaltına alırken sözlü taciz etti ve fiziksel şiddet kullandı. Yumruk atıp yerde sürüklediler. Ters kelepçe işkencesi uygulayarak araca bindirdiler. Gözaltı aracında hem sözlü taciz hem fiziksel işkence uygulanmaya devam edildi. Biz farklı üniversitelerden kayyum rektöre karşı dayanışmaya gittik. Boğaziçi’ne atanan kayyum rektör ilk değil, son da olmayacak. Devlet bizi yıldırmaya çalışıyor ama asla başaramayacak. Biz üniversite öğrencileri dayanışmayı büyüteceğiz.”

“COPLA KAFAMA VURDULAR”

Mimar Sinan Üniversitesi öğrencisi Rıdvan Gezegen ise şunları anlattı: “Polisler beni ve yanımdaki arkadaşları gözaltına almaya çalışırken ilk önce ters kelepçe yapmaya çalıştı. Daha sonra ters kelepçe yapamayan polisler maskelerimizi almaya çalışıp iterek ve sürükleyerek araca bindirmeye çalıştı. Birçok arkadaşımıza bu sırada tekme ve yumruk atıldı. Daha sonra araca kelepçesiz bindirildiğim için ve araç içinde ters kelepçeye direndiğimiz için yeniden dışarı sürüklendim ve ters kelepçe işkencesi bu sefer de dışarıda uygulandı. Bu sırada başka bir araca götürüldüm ve arkamdan bir polis gelip beni yumruklamaya başladı. Daha sonra ise başka bir arkadaşımı yanıma getirip üstüme attı. Bu sırada aracın arkasından cop alan polis ikimize de vurmaya başladı. Ben ters kelepçeli olduğum için kafamı koruyamadım ve en az iki defa kafama copla darbe aldım.”

“GÖZALTI ARACININ KENDİSİ İŞKENCEYDİ”

İstanbul Üniversitesi öğrencisi Elif Üçerli de gözaltına alınırken ters kelepçe yapıldığını anlattı. Üçerli, “Akşam saat 16.30 gibi gözaltına alındık, sabah 05.00’e kadar otobüste bekletildik. Ortamın kendisi zaten işkenceydi. Kaba dayak hep vardı, hâlâ omuzlarım ağrıyor. Benim tansiyonum çıktı, uzun süre inmedi. Telefonları tutanaksız almaya çalıştılar” dedi.

“YERE YATIRIP TERS KELEPÇE TAKTILAR”

Başka bir öğrenci Mısra Sapan ise “Boğaziçi Güney Kampüsü önüne giderken Etiler’de gözaltına aldılar. Biz otobüsten indik, yürümeye çalıştığımızda çok sert bir biçimde saldırdılar. Hepimiz öğrenciydik, çok acımasızlardı. Kafa falan hiç gözetilmeden tekme attılar. Yere yatırıp ters kelepçe taktılar. Kelepçe takarken de darp ettiler. Çenesi çıkan, kafa travması geçiren arkadaşlarımız oldu. Beni yerde sürükledikleri için bacaklarım morardı” dedi.

POLİSTEN ÖĞRENCİYE: “YÜZÜMÜZÜ UNUTMAYIN”

Ege Üniversitesi öğrencisi Tanya Kara, polisin sert müdahalesi ile karşılaştıklarını söyleyerek, “İşkence ile gözaltına aldılar. Yolda yürürken gözaltına alındık. Bütün sokaklar tutulmuştu. Arkadaşlarımızı yerlerde sürüklediler, yere yatırıp ters kelepçe yaptılar. Dört-beş polis ayaklarıyla üzerimize bastı. Kafasına ciddi darbeler alan arkadaşlarımız var. Hakaret ettiler, ‘Bizim yüzümüzü unutmayın’ diye tehdit ettiler. Kadın arkadaşlara özellikle sert davrandılar. Kadınların saçlarını çektiler, tekmeleyerek yerlerde gözaltına aldılar. Bebek’te gözaltına alınan bir arkadaşımızın vajinasına tekmeler atıldı” diye konuştu.

ÖĞRENCİYE “SİZİ BİTİRECEĞİZ” TEHDİDİ

Caner Delisu ise “Gözaltıların olduğu araca cop soktular ve copla bir arkadaşımızın kafasına da dahil olmak üzere vurdular. Sözlü olarak tehditler oldu, ‘sizi bitireceğiz’ diye tehdit ettiler. Ters kelepçeyi reddettiğimizde kafamızı arabaya vurdular. Hastane önünde yaptılar bunu. Ses çıkardığımızda içeri gelip sözlü hakaretlerde bulundular, ‘Siz teröristsiniz’ dediler. Doktor odasına girmeden bacağımı tekmelediler. Arkadaşlarımızın montlarını görseniz hepsi yırtık” diyerek gördükleri şiddeti anlattı.


 

Avukat Abdullah Bişaroğlu, “Öğrencilerden K.Ç gözaltında cinsel saldırıya maruz kalmıştır. İnsanlık onuruna aykırı olan bu muamelelere karşı herkesi öğrencilerle dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com