Sert mülteci politikası uygulayan Japonya Ukraynalılar için kapılarını açtı

Kurallara bağlı bir toplum olarak tanınan ve mülteciler konusunda sert bir politika izleyen Japonya, şartlarını yumuşatarak Ukraynalılara kapılarını açtı. Bu fırsatı değerlendiren Ukraynalı milletvekilleri, ilişkilerini güçlendirmek amacıyla Japonya’yı ziyaret edecek.

KRONOS 14 Ekim 2022 DÜNYA

Mülteciler konusundaki sert kuralları ile bilinen Japonya, Ukraynalılara kapılarını açtı. 2021 yılında 2 bin 413 sığınma başvurusunun sadece 74’ünü kabul eden Japonya, Ukraynalı sığınmacılar için özel bir statü oluşturdu.

Ukraynalılara günlük 2 bin 400 yen (19 dolar) ödenek sağalayan hükûmet, Ukraynalı sığınmacıların tıbbi hizmetlerinin ve Japonca dil derslerinin tüm masraflarını da üstleniyor. Belediyeler ise kayıtlarda ve iş bulmada yardımcı oluyor. Japonya, Polonya’dan haftada bir kalkan ticari uçuşlarda Ukraynalı mültecileri ülkeye getirmek için birkaç koltuk da ayırtıyor.

UKRAYNALI VEKİLLERDEN JAPONYA’YA TEŞEKKÜR ZİYARETİ

11 Ekim’de Covid-19 virüsü tedbirlerini kaldıran ve kapılarını iki yılın sonunda yabancılara açan Japonya’nın ilk misafirleri Ukraynalı misafirler oldu. Japan Today’in aktardığına göre Ukraynalı bir grup milletvekili mülteciler konusundaki tutum değişikliği nedeniyle teşekkür etmek için Japonya’ya gitti. Ukrayna-Japonya Parlamento Dostluk Grubundaki iktidar ve muhalefet milletvekilleri ile görüşecek heyet mültecilerin yaşadıkları ortamı da yerinde görme imkanı bulacak. Mevkidaşları, meclis başkanı ve önemli iş örgütü temsilcileri ile görüşmesi beklenen Ukraynalı milletvekilleri; bu ziyarette Japonya’dan, Rusya’nın işgaline karşı daha fazla destek isteyecek.

UKRAYNALI GRUP İŞ LOBİLERİ İLE GÖRÜŞECEK

Ukraynalı milletvekili grubu, Japonya’daki en güçlü iş lobilerini de ziyaret programına aldı. Grup, Keidanren’i (Japonya İş Federasyonu) ve hükûmet destekli bir yardım kuruluşu olan Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’nı ziyaret etmeyi planlıyor. Ukrayna Tokyo Büyükelçiliği ayrıca ekimin sonuna kadar grubun Tokyo’ya ek olarak Osaka, Nagoya ve Kobe’yi de ziyaret edeceğini söyledi.

“BİRLİĞİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN BİR FIRSAT”

Japonya Kabine Baş Sekreteri Hirokazu Matsuno, düzenlediği basın toplantısında, ziyareti memnuniyetle karşılayarak “Japonya ile Ukrayna arasındaki birliği daha da güçlendirmek için bir fırsat” değerlendirmesini yaptı. yorumunu yaptı. Matsuno, “Ülkemiz, anavatanını korumak için canla başla çalışan Ukrayna halkının yanındadır.” şeklinde konuştu. Ayrıca Japonya, işgal nedeniyle yedi aydır kapalı olan Kiev’deki Büyükelçiliğini yeniden açtığını duyurdu.

JAPONYA’DA NE KADAR UKRAYNALI MÜLTECİ VAR?

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) verilerine göre Avrupa’da 7 milyon 671 bin 584 Ukraynalıya mülteci statüsü verildi. Japonya Göç Bürosu’nun verilerine göre Japonya, 12 Ekim 2022’ye kadar 2 bin 17 Ukraynalıyı mülteci olarak kabul etti. Bunlardan 508’i erkek, bin 509’u da kadın. Ukraynalı mültecilerin 400’ü 18 yaş ve altı; bin 361’i 18-61 yaş arası; 256’sı 61 yaş ve üstünde bulunuyor.

JAPONYA BATININ YANINDA YER ALDI

Dünya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından siyasi olarak ikiye bölünmüştü. İşgalden sonra Batılı ülkeler Rusya’ya ağır yaptırımlar uygulamaya başladı. Japonya da Batılı ülkelerle beraber Rusya’ya karşıtı politika uygulayan ülkeler arasında yerini aldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com