Clubhouse: Sesli mesaj temelli yeni sosyal medya platformu

Yeni bir sosyal medya uygulaması son günlerde herkesin gündeminde. Peki nedir bu Clubhouse, nasıl kullanılır? Clubhouse uygulamasına nasıl üye olunur, davetiye zorunlu mu?

KRONOS 01 Şubat 2021 YAŞAM

Kullanıcılarına sesli sohbet odaları üzerinden etkileşim imkanı sunan Clubhouse uygulaması.

Son günlerin en popüler sosyal medya uygulamalarının başında Clubhouse geliyor. Eski Başbakan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun da kullanmasıyla gündeme geldi. Pek çok sosyal medya kullanıcısı da Clubhouse’un ne olduğunu, nasıl kullanıldığını, özellikle de davetiye usulünü anlamaya çalışıyor. İşte Clubhouse’la ilgili akla takılan tüm soruların cevapları…

CLUBHOUSE NEDİR?

2020’de kullanıma sunulan Clubhouse uygulaması son günlerin en popüler sosyal ağ platformlarından biri. Kullanıcılarına sesli sohbet odaları üzerinden etkileşim imkânı sunan uygulama, davetiyeye dayalı üyelik sistemiyle, Facebook ve Twitter gibi diğer pek çok popüler sosyal ağ uygulamasından ayrışıyor. Alpha Exploration Co. yazılım şirketi tarafından geliştirilmiş, sesli sohbet odaları aracılığıyla etkileşim imkanı sunan bir sosyal ağ platformudur. Bu uygulamada fotoğraf, video ya da metin paylaşımı yapılamıyor.

CLUBHOUSE HANGİ ÜLKENİN

Clubhouse, Amerika merkezli bir şirket olan Alpha Exploration Co. isimli şirket tarafından geliştirildi. Şirket Ocak 2021’de 100 milyon dolar yatırım alarak 1 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Şirketin resmi web sitesi şu an bulunmuyor.

CLUBHOUSE ÜYELİĞİ NASIL YAPILIYOR

Clubhouse uygulamasında, kullanıcılar ilgilerini çeken konularda sohbet odalarına dahil olup sesli etkileşim yoluyla tartışmalara katılabiliyor. Şu an için sadece iOS kullanıcılarına sunulan uygulamayı öncelikle kullanılan cihaza indirmek gerekiyor.

Kullanıcılarına sesli sohbet odaları üzerinden etkileşim imkanı sunan Clubhouse uygulaması. (Future Image/Imago – Depo Photos)

Kullanıcı adı seçilip SMS yoluyla hesap doğrulaması yapıldıktan sonra Clubhouse, hesabı bekleme listesine alıyor.
Halihazırda uygulamayı üye olan bir kullanıcının davetiye göndermesi durumunda bekleme listesine girmeden üyelik işlemi tamamlanıyor. Bekleme listesine girmeden uygulamaya üye olmak için, uygulamayı kullanan bir kullanıcıdan davetiye almak şart.

Ancak davetiye almak için Join Clubhouse https://www.joinclubhouse.com/ sitesi ziyaret edilebilir.

CLUBHOUSE NASIL KULLANILIR

Clubhouse’da iki ana fonksiyon var, konuşma ve dinleme. Kullanıcılar isterse konuşmalara dahil olarak dinleyebileceği gibi kendi konuşmalarını da başlatabilir. Uygulamada üç ana konuşma bölümü var. Start a Room, yani “oda oluşturma” bölümü, herkesin katılımına açık “Open Room” ve sadece kullanıcıların takip ettikleriyle iletişim kurabileceği “Social Room” ve dışarıdan kimsenin katılamayacağı “Closed Room” seçenekleri ile konuşmalar açılabiliyor.
Sağ üstte yer alan “konu belirle” alanı ile eğer Closed Room harici seçenekleri seçildiyse konu başlığını diğer kişilere göstererek katılımları konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlanabiliyor.

CLUBHOUSE’DA KONUŞMADAN DURULABİLİR Mİ?

Ses temelli Clubhouse’da konuşma başlatmadan da vakit geçirmek mümkün. Bu noktada kullanıcılar isterse istedikleri bir konuşmaya dahil olabiliyor. Takip ettikleri kişilerin etkinliklerini görüyor. Ayrıca farklı kulüpleri veya grupları da aram seçeneği ile bulabiliyor. Kullanıcılar isterse gelecek etkinlikler için kendine takvim atayabilir, takip ettiği kişiler konuşmaya başladığında gelen bildirimle konuya girmeleri de mümkün olabiliyor. Kullanıcı konuşmacı olmak için el kaldırmadığı sürece sadece dinleyen pozisyonunda kalıyor.


 

CLUBHOUSE ANDROİD’DE VAR MI?

Clubhouse’da üyelik işlemi tamamlandıktan, kullanıcılar sonra ilgilerini çeken farklı konu başlıklarındaki sohbet odalarına dinleyici ya da sesli etkileşim yoluyla konuşmacı olarak dahil olabiliyor. Popülerliği günden güne artan uygulamanın Android cihazlar için de geliştirilmekte olduğunu belirtiliyor.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com