Sesli sosyal medya ‘Clubhouse’ Çin’de yasaklandı

Son dönemin popüler uygulaması Clubhouse, Çin yönetimi tarafından yasaklandı. Çinli kullanıcıların devlet gözetimi endişesi olmadan Çin sosyal medyasında sansürlenen konuları tartışmasına imkan sağlamıştı.

KRONOS 09 Şubat 2021 DÜNYA

Kullanıcılarına sesli sohbet odaları üzerinden etkileşim imkanı sunan Clubhouse uygulaması.

Dünya çapında son haftalarda popülerleşen ve davetiyeyle girilen uygulama, sohbet odalarında insanların yazışmadan, konuşarak belli konular üzerinde fikir alışverişi yapmasına olanak sağlıyor.

Çin’de sosyal medya organlarının devlet kontrolünde olmasından dolayı Clubhouse büyük ilgi görmeye başlamıştı.

Uygulamanın ses kayıtlarını tutmaması, Çinli kullanıcıların devlet gözetimi endişesi olmadan Çin sosyal medyasında sansürlenen konuları tartışmasına olanak sağlamıştı.

Çin’deki Clubhouse kullanıcılarının yoğun ilgi gösterdiği sohbet odaları arasında Uygurların durumlarının; demokrasinin avantajları ve dezavantajlarının; Çin’in Hong Kong’daki politikaların ve diğer sansürlenen konuların tartışıldığı odalar da vardı.

DAVETİYELER PARAYLA SATILDI

Uygulama yasaklanmadan önce Çin’de o kadar popülerleşti ki, Financial Times gazetesi Clubhouse davetiyelerinin internette 77 dolara kadar alıcı bulduğunu yazdı.

Çin sosyal medyasını takip eden uzmanlar, uygulamanın kısa süre içinde kaldırılmasından endişe ettiklerini dile getiriyordu.


 

Nisan’da piyasaya sürülen uygulama son birkaç haftaya kadar ABD’deki teknoloji çalışanları, teknoloji gazetecileri ve ünlüler yavaşça büyüdükten sonra son birkaç haftada popülerliğini artırdı.

Uygulama Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolar sırasında Türkiye’de de popülerleşmiş, uygulamada yayın yapan dört kişi gözaltına alınmıştı.

Mayıs ayında 100 milyon dolar biçilen şirketin günümüzde 1 milyar dolar değerine ulaştığına yönelik tahminler bulunuyor.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com