Sezgin Baran Korkmaz: Benden ikinci Reza Zarrab çıkmaz

Firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz, "Benden ikinci Reza Zarrab davası çıkmaz" dedi ve iki ay sonra Türkiye'ye döneceğini iddia etti.

KRONOS 19 Mayıs 2024 GÜNDEM

Kara para aklamakla suçlanan firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz, “Benden ikinci Reza Zarrab davası çıkmaz. Benim alnım ak olmazsa ben bu sokağa çıkamazdım. Alnımın akıyla da memleketime döneceğim” dedi.

Hakkında ABD’de yürülen gizli bir soruşturma olmadığını iddia eden Sezgin Baran Korkmaz, “Türkiye’den firar etmedim. Ben yurt dışındayken benim hakkımda yakalama kararı çıktı. Ben Türkiye’deyken hakkımda bir yakalama kararı ya da yurt dışı yasağı yoktu. Benden ikinci Reza Zarrab davası çıkmaz” ifadelerini kullandı.

Korkmaz, iki ay sonra Türkiye’ye döneceğini iddia etti.

‘ALNIMIZIN AKIYLA HESAP VERDİK’

CNN Türk canlı yayınına bağlanan Sezgin Baran Korkmaz, şunları söyledi:

“Benim hakkımda ABD’de gizli yürütülen herhangi bir soruşturma yok. Benden ikinci Reza Zarrab davası çıkmaz. Ben o memlekete yaptığım hizmeti memleketimin topraklarına ayağımı bastığımda döndüğümde anlatacağım. Benim alnım ak olmazsa ben bu sokağa çıkamazdım. Binlerce insan çalıştırdım, alnımızın akıyla hesap verdik, alnımın akıyla da memleketime döneceğim.

Türkiye’den firar etmedim. Ben yurt dışındayken benim hakkımda yakalama kararı çıktı. Ben Türkiye’deyken hakkımda bir yakalama kararı ya da yurt dışı yasağı yoktu. Benim avukatlarım 2020 Mayıs ayında Türkiye’deki mahkeme ‘Müvekkilim hakkındaki tutuklama kararını kaldırın, müvekkilim ülkesine gelip ifade versin’ dedi. Mahkeme bunu kabul etmedi üst sınır 5 yıl olmasına rağmen.

Ben Avusturya’dayken Türkiye’deki MASAK raporunu baz alarak ABD hakkımda bir yakalama kararı çıktı. Avusturya’daki yakalama kararından dolayı orda 1 yıl yargılanmam devam ettikten sonra ülkeme dönmek için yapmış olduğum tüm hukuksal mücadelemden sonuç elde edilemeyince ABD’ye iadem oldu. Burada ABD’deki yargılamam bitip eğer ki karar para aklama suçlamasından jüri önünde suçsuz bulunduktan sonra ülkeme döndüğüm zaman ülkemde de aynı suçtan iki kez yargılanamazsınız.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com