Sezgin Tanrıkulu ‘Adalet Nöbeti’nin ikinci gününde: Bu darbeyi mutlaka boşa çıkaracağız

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Meclis'teki "Adalet Nöbeti"nin ikinci gününde, "Anayasayı koruyacağız. Halkın egemenliği için buradayız. Anayasaya karşı bu darbeyi, mutlaka ve mutlaka boşa çıkartacağız." dedi.

KRONOS 10 Kasım 2023 GÜNDEM

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) TBMM Genel Kurulu salonunda başlattığı “Adalet Nöbeti” sürüyor.

CHP Diyarbakır milletvekili Sezgin Tanrıkulu, nöbet sürerken, açıklama yaptı. Tanrıkulu açıklamasında şunları söyledi:

“ANAYASAL DÜZENE KARŞI BİR DARBE GİRİŞİMİ”
“Adalet Nöbeti’mizin ikinci günündeyiz. CHP Grubu olarak parlamentoda 24 saattir Adalet Nöbeti tutuyoruz. Dün itibarıyla bu nöbete başladık. Yargıtay, verdiği kararla; Türkiye’de anayasal düzene karşı bir darbe girişiminde bulundu. Bu darbe girişimi, mevcut anayasaya karşıydı. Bununla ilgili hem kamuoyu oluşturmak hem de parlamento özelinde bu işin çözülmesi noktasında adım atmak amacıyla milletvekilleri olarak buradayız.

“BU ANAYASA’YI KORUYACAĞIZ”
Her gün 20-25 milletvekili burada nöbet tutacağız. Salı gününe kadar nöbetlerimiz planlanmış durumda.

Bu darbe girişiminin amacı, Can Atalay’ın dokunulmazlığından çok daha ötedir. Yargı içinde öteden beri çeşitli organizasyonlar var. Suç örgütleri ile ilişkili olan yargı mensupları var. Onlar içinden bu kararla birlikte AKP’ye verilen mesaj da var: Biz sizi iktidarda tuttuk. İktidarınızı bize borçlusunuz. Dolayısıyla bizim içimizdeki unsurlara gelemezsiniz. Gelirseniz böyle anayasal kriz de çıkartırız, devlet krizi de çıkartırız.


Biz, CHP olarak; bu anayasayı koruyacağız. Halkın egemenliği için buradayız. Halkımız ile birlikte olacağız. Anayasaya karşı bu darbeyi, mutlaka ve mutlaka boşa çıkartacağız.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com