Sigaraya 4 TL’lik yeni zam: Türkiye ve Avrupa’da durum ne, en ucuz ve pahalı sigara nerede?

Phillip Morris amblemli tütün ürünlerine 4 Ocak 2021'de de zam yapıldı. Firmanın en ünlü markası Marlboro'nun fiyatı 4 TL daha arttı.

TARIK ENGİN 04 Ocak 2022 EKONOMİ

Türkiye’de yaşanan döviz krizinin ardından yıllık enflasyon yüzde 36’yı aştı. Türkiye 2022’ye yeni zamlarla girdi. Zamlardan nasibini tütün ürünleri de aldı. Sigara ve alkol grubundan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) 3 Ocak 2022’de yüzde 47 artarken, sigara ürünlerine gelen zamlar sonrası en ucuz sigara 21,5 TL oldu. Peki, Avrupa’da sigara fiyatlarının en pahalı olduğu ülke hangisi? En ucuz ve en pahalı sigara nerede? Türkiye’de durum ne?

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Phillip Morris markalı ürünlere 4 TL zam geldiğini  ve diğer firmalar RT, JTI ve BAT ürünlerine de zam beklendiğini duyurdu. Phillip Morris amblemli tütün ürünlerine 4 Ocak 2021’de de zam yapıldı. Firmanın en ünlü markalarından olan Marlboro’ya 4 TL’lik yeni bir fiyat artışı yansıdı.

AB İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) açıkladığı Sigara Fiyat Düzey Endeksi’ne göre Avrupa’da sigaranın en ucuz olduğu ülke Türkiye. AB ortalamasında 100 Euro’ya alınan sigara Türkiye’de 32 Euro’ya satın alınabiliyor.


 

TÜRKİYE’DE TÜTÜN FİYAT DÜZEY ENDEKSİ ÇOK DÜŞÜK

Fiyat düzeyi endeksi, ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünün göstergesidir. AB İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre, tütün ürünlerinin fiyat düzey endeksinin en yüksek olduğu ülke İrlanda oldu. Avrupa’da sigara ücretlerinin en pahalı olduğu İrlanda’da AB’de 100 euroya alınan tütün ürünleri 220.6 euroya alınıyor. Bu alanda ikinci sırada 215 euro ile İngiltere geliyor. Euro bölgesinde ise 109.2 euro.

Türkiye, tütün ürünlerinin fiyat düzey endeksinde de son sırada. AB’de 100 euroya alınabilecek tütün ürünleri Türkiye’de 31.8 euroya alınabiliyor. Tütün ürünleri baz alındığında diğer ülkelere göre çok ucuz olan Türkiye’nin hemen ardından 32.4 euro ile Kuzey Makedonya geliyor. Euro bazında brüt asgari ücrette Türkiye’yi geçen Arnavutluk’ta ise 41.1 euroya satın alınabiliyor.

Asgari ücrette durum ne?

Öte yandan, Türkiye Avrupa’da asgari ücretin en düşük olduğu ülkelerin başında geliyor.  Türk lirasının Euro karşısında değer kaybetmesiyle Euro bazında asgari ücret iyice geriledi.

Euro bazında brüt asgari ücrette Aralık 2021’de Türkiye Bulgaristan’ın gerisine kadar düştü. Avrupa’da 2022 yılında geçerli asgari ücret Şubat ayında açıklanacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com