Siirt’te kayyım yoksullara yardımdan, kadın danışma merkezlerine tüm çalışmaları sonlandırdı

15 Mayıs 2020 tarihinde HDP’li Siirt Belediyesi’ne atanan kayyım şehirde daha önceki yönetimin attığı neredeyse tüm adımları ve projeleri ya durdurdu ya da iptal etti. Yoksullara yardımdan kadın danışma merkezilerine, kreşlerden sanat atölyelerine kadar şehirde HDP’li başkanların başlattığı tüm projeler durduruldu. 

KRONOS 25 Haziran 2020 GÜNDEM

Kayyım olarak atanan Siirt Valisi Ali Fuat Atik'in ilk icraati makam odasına Erdoğan portreleri astırmak olmuştu

HDP’li Siirt Belediyesi’ne atanan kayyum, kendinden önceki yönetimin ne kadar icraatı varsa sonlandırdı. Kürtçe isimli diye kütüphaneleri yıkan kayyım, kreş ve gündüz bakım evlerinden yoksullarla dayanışmaya, sanat atölyelerinden spor etkinliklerine kadar neredeyse kendisinden önce şehir için atılmış tüm adımları ya iptal etti ya da durdurdu.
Kayyımın icraatlarına ilişkin açıklamalarda bulunan HDP Siirt Milletvekili ve Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Kayyım bir darbedir dedik ve bu darbenin etkileri artan olumsuzluklarıyla devam ediyor. Halkın kendi temsilcilerini seçtiği belediye seçimleri sonuçlarını kabul etmeyen devlet aklı OHAL sonrası bulduğu ve yasalaştırdığı kayyım politikasıyla halkı kat be kat sömürmeye devam ediyor. Halihazırda ekonomik krizi yönetemeyen iktidar, çözümü HDP’li belediyelere kayyım atama yönteminde bulmuş, ilan edilen pandemi dönemini fırsat bilerek belediyelerimize yeniden kayyımlar atamıştır. Siirt Belediyesine atanan kayyımın birkaç ay içerisinde yarattığı tahribat dahi iktidar politikalarının halk aleyhine oluşunun açık bir izahıdır” ifadelerini kullandı.
KAYYIMIN İLK İCRAATI CELADET ELÎ BEDİRXAN KÜTÜPHANESİ’Nİ YIKMAK OLMUŞTU 
HDP’li başkanların yönetimindeki belediyenin, hazırladığı 55 projenin 18’ini görevde oldukları sürede gerçekleştirdiğini kaydeden Beştaş, “Parklar, taziye evi, muhtarlık ofisleri, kent konseyi, çok dillilik projeleri, kadın danışmanlık merkezleri, Jinkart, fidanlık alanları, ücretsiz veterinerlik hizmetleri, bisiklet yolları, yaz kursları, hayvan evleri, tekerlekli sandalye dağıtımı gibi halkın öncelikli ihtiyaçlarına dair projeler gerçekleştirilmişti. Fakat kayyımın ilk icraatı bu projeleri bitirmek olmuş, halkın ihtiyaçlarını yok saymıştır. Yine kayyımın ilk göreve geldiği anda Celadet Elî Bedirxan Kütüphanesi’ni hedef alması ve yıktırması;  üzerinde durulması ve iktidar politikalarının bir yansıması olarak ele alınması gereken önemli bir hadisedir” dedi.
Beştaş’ın Siirt kayyımının icraatlarına ilişkin açıklamaları şöyle devam etti: “İhalesi tamamlanan ilçe otogarı ile 6000 kolilik yardım paketlerine dair projeler, kayyımca derhal iptal edildi. Yılsonunda bitirilmesi planlanan kadın emek pazarı, sanat evleri, felsefe evi projeleri kayyım tarafından derhal durduruldu. Kayyımın halk yararına olan bu projeleri iptal etmesi; bir zihniyetin dışa vurulmuş olması bakımından son derece manidardır! Halkçı belediye örneği çerçevesinde ilmek ilmek oluşturulan bu projelerin iptali;  halka yardım verilmesi, sokak hayvanlarına bakılması, ücretsiz tekerlekli sandalye gibi son derece elim ihtiyaçların sonlandırılması kayyım politikalarının ana eksenidir. Çünkü kayyım yöntemi halkın yanında değil, karşısında olan bir yöntemdir.  Yoksulun, emekçinin, kadının, engellinin, çocukların daha doğrusu tüm ezilenlerin yaşam hakkını elinden alma saiki kayyım politikaları ile su yüzüne çıkmaktadır.”
“JİNKART, ATÖLYELER, KREŞLER, TİYATRO-FİLM GÖSTERİMLERİ… HEPSİ İPTAL” 
“İktidar ve onun uzantısı kayyımlar kadın karşıtı politikaları da hayata geçirmiş;  kadın spor etkinlikleri, kadın-erkek eşitliği eğitim semineri, tiyatro-film  gösterimleri, Berfin Kadın Danışmanlık Merkezi, Minik Adımlar Kreş ve Gündüz Bakımevi, Jinkart, 8 Mart etkinlikleri, el sanatları atölyeleri, resim atölyesi gibi projeleri iptal etmiştir. Belediyemizin önem verdiği kadın istihdam politikaları da kayyımca yürürlükten kaldırılmış, kadın çalışanların görevlerine son verilmiştir. İşlerinden görevlerinden alınan personeller yerine yandaş kadroların oluşturulduğu bilinmektedir.”
“ALINAN PANDEMİ ÖNLEMLERİNİ BİLE SONLANDIRDI” 
“HDP’li Siirt Belediyesi  Covid-19 salgını kapsamında bir kriz masası teşkil ederek şehrin 2 girişine dezenfektan istasyonları kurmuş; emniyet, askeriye, cezaevi, siyasi partiler ve benzeri yerler ile kamu kurum ve kuruluşlarının dezenfekte faaliyetlerini sürdürmüş; karantina bölgelerine gerekli malzeme tedarikini sağlamış, hatta dezenfektan ve kolonya üretimine başlamış iken atanan kayyım tüm bu uygulamaları durdurmuştur. Pandemi sürecinde dahi belediyenin aldığı önlemleri sonlandırmak, koca bir halkın yok edilmesine seyirci olmakla eşdeğerdir.”
Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com