Silivri Cezaevi’nde işkence: ‘Kalp krizinden öldü’ denilmişti, yoğun bakım görüntüleri çıktı

Silivri Cezaevi'nde gündeme gelen işkence iddiaları sonrası hayatı kaybeden bir mahkum için "kalp krizinden öldü" açıklaması yapılsa da Ferhan Yılmaz'ın yoğun bakım görüntüleri çıktı. Aile, "Bu kalp krizi geçirmiş birisinin görüntüsü mü?" diye sordu.

KRONOS 13 Nisan 2022 GÜNDEM

Fotoğraf: Evrensel

Türkiye cezaevlerinde yaşanan ağır insan hakkı ihlallerinin son adresi Silivri 5 Nolu Cezaevi oldu. Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde işkence sonucu hayatını kaybettiği belirtilen ancak Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün “kalp durması sonucu ölmüştür” dediği Ferhan Yılmaz’ın yoğun bakım görüntüleri ortaya çıktı.

Aile fertleri Ferhan Yılmaz’ın vücudunda işkence izleri bulunduğuna dikkat çekti.

Evrensel’in aktardığına göre Ferhan Yılmaz’ın yoğun bakım görüntüleri ailenin ‘işkence’ iddiaları doğrular nitelikte.

‘KALP KRİZİ GEÇİRMİŞ BİRİSİNİN GÖRÜNTÜSÜ MÜ?’

Ferhan Yılmaz’ın ağabeyi Hikmet Yılmaz, “Görüyorsunuz siz de… Dudaklarını, burnunu. Bu kalp krizi geçirmiş birisinin görüntüsü mü? Bu görüntüye bakıp bu çocuk kalp krizi geçirdi diyebilir misiniz?” diye sordu.

Yılmaz, “Ne gıda zehirlenmesidir ne de kalp krizidir. Açık ve net kendini gösteriyor ki 90’lı yıllarda Diyarbakır Cezaevinde yapılan Silivri’de kardeşime yapılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu fotoğrafa bakıp Silivri Cezaevi Müdürüne herhangi bir işlem yapmayacak mı? Bu sorumluların görevden alınmasını ve yargılanmasını istiyoruz. Her kim ki buna sessiz kalırsa yargı, yetkililer, onlar da bunun ortağı olur” ifadelerini kullandı.


TOPLU İNTİHAR İDDİALARI

Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi hakkında işkence iddiaları gündeme gelmişti. İddialara göre 60 gardiyan girdikleri koğuşlarda mahpuslara işkence yaptı ve onları tehdit edip kendilerini öldürmelerini istedi.

Baskılara dayanamayan mahkumların toplu şekilde intihar ettiği de öne sürüldü.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, iddialar için “Tamamen gerçek dışıdır. Söz konusu iddialar iyi niyetten uzak, kamuoyunda algı oluşturmaya yöneliktir” açıklamasını yaptı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com