Silivri’de işkence: Bir tutuklu hayatını kaybetti, biri yoğun bakımda

Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde 60 gardiyanın baskı ve işkencesinin ardından Serhan Yılmaz’ın hayatını kaybettiği Hasan Kasan adlı bir tutuklunun ise yoğun bakımda olduğu öğrenildi. İHD, Adalet Bakanlığı'nı konuyla ilgili açıklama yapmaya çağırdı.

KRONOS 13 Nisan 2022 GÜNDEM

İnsan Hakları Derneği (İHD), Silivri 5 Nolu Cezaevi’nde gardiyanlar tarafından işkence gören bir tutuklunun yaşamını yitirdiği, bir tutuklunun ise yoğun bakımda olduğunu duyurdu. 60 gardiyanın baskı ve işkencesinin ardından Serhan Yılmaz’ın yaşamını yitirdiği Hasan Kasan adlı bir tutuklunun ise yoğun bakımda olduğu öğrenildi.

Konuya dair açıklama yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyon üyesi Mehmet Acettin, yaşamını yitiren Serhan Yılmaz’ın cenazesinin ailesine gösterilmeden teslim edildiği bilgisini paylaştı.

Acettin, bu durumun gerçeklerin iddia edilenden daha vahim olduğunu gösterdiğini belirtti.
Yaşanan ihlallere ilişkin başvurular yaptıklarını, onlarca kez raporlar hazırladıklarını dile getiren Acettin, şu bilgileri verdi:

‘ÜSTÜNÜ ÖRTMEK SUÇA ORTAK OLMAKTIR’ 

“Son bir haftada, işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları iddia edilen Hasan Kasan’ın yoğun bakımda olduğu bilgisine ulaşılmış, Serkan Yılmaz’ın hayatını yitirdiği ve cenazenin ailesi tarafından alındığı öğrenilmiştir. Silivri 5 Nolu Ceza İnfaz Kurumu’nda yaşananların üstünü örtmek, bu suça ortak olmaktır. Adalet Bakanlığı’nı ve tüm yetkilileri, mahpus haklarının korunması için önlemler almaya ve hakikati tüm açıklığı ile ilgilileri ve kamuoyu ile paylaşmaya çağırıyoruz.


 

‘İNTİHARA ZORLUYORLAR’ 

Tutukluların telefon görüşmesinde ailelerine intihara zorlandıklarını paylaştığını aktaran Acettin, şunları söyledi: Hiçbir şekilde görevlilere fiziki müdahalede bulunmadıkları halde haklarında gerçeğe aykırı tutanak tutularak suçlanmaya çalışıldıklarını, doktora götürüldüklerinde işkence tehdidi ile ‘darp yoktur’ diye beyanda bulunmaya zorlandıklarını, dün yine bahçeye çıkarıldığını, darp edildiğini ve ip verilerek ‘kendini assana, öldürsene’ dendiğini, kendisini asmaya çalışırken gelip ‘yalandan’ kurtardıklarını, bu zulüm nedeni ile kendilerini öldürmeye karar verdiklerini, intihar edeceklerini söylemişler.”

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com